Plafoanele la gaze și energie electrică rămân aceleași până în martie 2025, anunță ministrul Energiei

Plafoanele de preț la gaz și curent electric nu scad, iar în martie anul viitor, când vor expira, vor fi inclocuite cu alte soluții care să prevină creșterea facturilor, a anunțat ministrul Energiei. Sebastian Burduja susține că măsurile încurajează concurenţa, nu specula. Asociațiile din domeniul energiei avertizează Guvernul că trebuie să ia măsuri urgențe care să împiedice explodarea facturilor la anul. Și în același timp să revigoreze piața energiei.

Un milion de familii şi-au achitat până acum facturile la utilităţi cu cardurile de energie, anunță Ministerul Investiţiilor şi Proiectelor Europene

Un milion de familii şi-au achitat, în perioada 20 februarie - 27 martie 2023, facturile la utilităţi din fonduri europene cu cardurile de energie, anunță Ministerul Investiţiilor şi Proiectelor Europene. Au fost plăți în valoare totală de peste 250 milioane de lei. 138.882 dintre acestea au fost operate online, prin platforma pusă la dispoziţie de Poşta Română.

Costuri uriașe de energie la unele școli și spitale. Colegiul Traian Lalescu din Reșița a primit o factură de 15.000 de lei pentru 255 kW

Probleme tot mai mari pentru şcoli, spitale şi pentru instituțiile de protecție socială, din cauza facturilor la energia electrică. Dacă o creştere a facturilor era de aşteptat, începând cu această toamnă, totuşi, sunt cazuri în care suma de plată depăşeşte de 30 de ori estimările. Un liceu din Reşiţa a primit facturi în valoare de 25.000 de lei, pentru o cantitate consumată de 30 de ori mai mare faţă de cea reală.

Producătorii europeni de medicamente generice ar putea reduce producţia, din cauza creşterii facturilor la energie

Producătorii europeni de medicamente generice au avertizat că ar putea înceta să mai producă anumite medicamente generice ieftine, din cauza creşterii costurilor la electricitate, şi în paralel au cerut revizuirea modului de stabilire a preţurilor, aceasta fiind ultima industrie care cere ajutor în contextul agravării crizei energetice, transmite Reuters.

Marcel Ciolacu: Până la 1 septembrie, Guvernul să vină cu un alt act normativ la energie. Această compensare nu cred că mai este de actualitate

Noile măsuri pentru Energie ar trebui să fie gata până la 1 septembrie, anunţă preşedintele PSD. Guvernul urmează să decidă dacă va fi vorba despre plafonare sau compensare, iar Ministerul Energiei trebuie să găsească cea mai bună soluţie. Social democraţii îşi doresc o reglementare a preţurilor şi susţin supraimpozitarea pe tot lanţul, nu doar la producători.

Analiza ANRE despre evoluția prețului la energie, pe masa Guvernului. Deciziile vor fi luate într-un comitet interministerial pentru energie

Coaliția aflată la guvernare caută soluții pentru prețul tot mai mare al energiei. Într-un an, tarifele cerute de distribuitori s-au dublat! Liderul PSD Marcel Ciolacu cere Guvernului să vină cu o reglementare a preţului la curent pentru case și apartamente. El a cerut Executivului ca până la începutul lunii septembrie să aprobe un nou act normativ cu măsuri de sprijin în domeniul energiei. De cealaltă parte, premierul susţine că partidul din care face parte ar fi de acord cu o plafonare la nivelul costurilor de producţie şi energiei. Au fost discuții la guvern inclusiv cu Autoritatea de Reglementare în domeniul Energiei.

Ultima Oră

Cele mai citite