Gerul umflă facturile. Specialiștii susțin că importurile de energie au dus la creșterea prețurilor

19 January 2026, 21:00 (actualizat 19 January 2026, 21:34)

România înregistrează zilele acestea un consum record de curent electric și gaze naturale. Este cel mare mare consum din această iarnă și din ultimii patru ani. Anunță ministrul Energiei, care a convocat Comandamentul Energetic Național. Bogdan Ivan declară că furnizarea de curent electric și de gaze naturale nu va fi afectată de temperaturile foarte scăzute. Autorităţile susțin că au și soluții pentru domolirea facturilor la utilități.

Astăzi a fost înregistrat cel mai mare consum de energie şi a fost atins pragul psihologic de 60 milioane de metri cubi de gaze consumați zilnic. Ministrul Energiei anunță că se folosesc la maximum toate resursele și capacitățile energetice, ca să fie livrate populației curent electric și gaze naturale.

Bogdan Ivan, ministrul Energiei: Gradul de umplere în depozitele noastre de gaze este de 59%, cu 10% peste media Uniunii Europene, suntem pregătiți pentru a face față oricăror provocări. România se află astăzi total în afara scenariului să ducem lipsă de energie, avem și gaze, și avem și energie, funcționăm la maximum ca să ne asigurăm că putem trece de această perioadă geroasă.



Consumul crescut de energie a ridicat și prețul facturilor. În perioada 14 -18 ianuarie, consumul zilnic de gaze a crescut cu 5%, iar consumul de electricitate la ore de vârf a sărit cu 7%, în special în zonele unde oamenii se încălzesc cu calorifere electrice, reşouri sau aparate de aer condiţionat. Specialiștii susțin că importurile de energie au dus la creșterea prețurilor.

Dumitru Chisăliță, președintele Asociației Energia Inteligentă: Importurile sunt cele mai scumpe, or anumite posibilități să înmagazinăm gaze naturale în depozite ne-ar fi adus cantități mai mari de gaze sau chiar de energie electrică, dacă vorbim de stocarea în baterii, pe care să le folosim noi pe intern, să nu apelăm la importuri, care sunt scumpe. Și probleme sunt atunci când România are nevoie de energie electrică sau de gaze naturale și Bulgaria și Serbia și Ungaria au nevoie, ceea ce face ca prețul în regiune să crească.  

Schema de plafonare a prețurilor la gaze expiră pe 31 martie. Ministrul Energiei susține că prețurile la gaze naturale nu vor crește, deoarece pe piață sunt deja companii care oferă gaze sub prețul plafonat, iar concurența va ține prețurile sub control. Autoritățile au pregătit și un plan B, în cazul unor evoluții internaționale neprevăzute. Plafonarea prețului la gaze ar putea fi eliminată treptat, pe o perioadă de un an de zile, până când se vor exploata și mai multe gaze din Neptun Deep.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite