CORESPONDENŢĂ EXTERNĂ Cum încurajează Spania trecerea la energia verde. Jumătate dintre clădirile publice din Valencia funcţionează cu energie solară

Tot mai multe oraşe din Spania au optat pentru energia verde şi există şi câteva sate care au devenit independente din punct de vedere energetic cu ajutorul panourilor solare şi al instalaţiilor de biogaz. În Valencia autorităţile şi-au propus să reducă la minim emisiile de carbon până în 2050. Deja jumătate dintre clădirile publice funcţionează cu energie solară, iar localnicii care îşi fac astfel de instalaţii beneficiază de scutiri de impozite şi multe alte avantaje.

Londra vrea centrale nucleare modulare mici

Guvernul de la Londra susține financiar planul companiei Rolls Royce de a construi prima centrală nucleară de mici dimensiuni din Regatul Unit. Executivul condus de Boris Johnson va aloca 210 milioane de dolari. Programul urmărește atingerea nivelului zero de emisii de carbon și dezvoltarea de noi tehnologii, care vor putea fi exportate.

În Cluj se construiește un parc fotovoltatic și eolian, unde se va produce energie durabilă curată

În Cluj-Napoca se construiește primul parc experimental mixt din zona de Nord-Vest a României. Este vorba despre un parc științific care va fi amplasat anul viitor în zona Dealul Lomb din Cluj și care va testa eficiența energetică a panourilor fotovoltaice și a instalațiilor eoliene. Echipa de cercetători anunță finalizarea procedurii de licitație publică pentru acest proiect.

Ultima Oră

Cele mai citite