Cea mai verde școală este la Buzău. Încălzirea clădirilor nu poluează atmosfera, are panouri fotovoltaice, totul se reciclează

Şcolile din România pot fi şi verzi. O demonstrează unele unităţi de învăţământ care se mândresc că se încălzesc fără să polueze atmosfera, sunt luminate cu panouri fotovoltaice şi reciclează absolut orice se consumă în şcoală. Cea mai verde instituţie de învăţământ e la Buzău, iar astăzi i-au trecut pragul cei mai mari oameni în stat.

Facturi mai mici pentru apă caldă și căldură. Locuitorii din Sectorul 1 s-ar putea încălzi cu panouri fotovoltaice

În vremuri tulburi, cu tot mai puţini bani în conturi, românii caută soluţii pentru a scăpa de coşmarul facturilor mari pentru încălzire şi apă caldă. În Capitală, costurile lunare au explodat, aşa că oamenii se gândesc cu groază la următorul sezon rece. Există însă şi soluţii. Primăria Sectorului 1 vrea instalarea unor panouri fotovoltaice şi a unor pompe de căldură, sistem care ar permite economii.

Gazul lichefiat, soluţie pentru reducerea dependenţei Uniunii Europene de gazele ruseşti

Liderii europeni au convenit la Bruxelles să scadă dependența energetică față de Federația rusă. Acest lucru nu va fi făcut însă peste noapte. O mână de ajutor primim de la Statele Unite. Președintele american, Joe Biden, a propus Uniunii Europene un plan ambițios prin care gazul rusesc ar urma să fie înlocuit progresiv cu gaz lichefiat american. Propunerea vine în contextul în care liderii europeni nu au reuşit să cadă de acord la Consiliul European de primăvară asupra unei măsuri comune de renunţare la gazul rusesc.

“Casa Verde Fotovoltaice” se reia de miercuri. De anul viitor, programul se va derula lunar

Cum cheltuielile cu utilităţile sunt urmărite mai mult ca oricând de orice familie, revine o soluţie: programul Casa Verde Fotovoltaice. Acesta va fi repornit miercuri, posibil pentru ultima dată în această formă. Ministerul Mediului vrea ca, de anul viitor, mii de români să poată accesa panouri fotovoltaice cu o subvenţie de 90% în fiecare lună. Principiul va rămâne acelaşi: primul venit, primul servit.

Ultima Oră

Cele mai citite