energie verde
În câțiva ani, Europa va putea primi energie electrică din Azerbaidjan, printr-un acord strategic major semnat la București. România, Ungaria, Georgia și Azerbaidjan vor construi un cablu de peste o mie de kilometri prin Marea Neagră, cu finanțare europeană. La lansarea parteneriatului, la Palatul Cotroceni, au fost prezenți liderii celor patru țări, dar și șefa Comisiei Europene.
Circ la Ministerul Energiei | George Simion a deturnat conferința de presă a ministrului. Virgil Popescu: Nu este decât o trompetă a lui Putin, care acționează împotriva intereselor statului român
Liderul AUR, George Simion, a reuşit să deturneze conferinţa de presă anunţată de ministrul Virgil Popescu. Liderul AUR a preluat microfonul şi a stat minute în şir la uşa ministrului, în vreme ce acesta s-a baricadat în birou şi a refuzat să iasă până când Simion nu a părăsit clădirea. O bătaie de joc la adresa instituțiilor statului, a reacționat ministrul după o oră.
Agenţia SUA pentru Comerţ şi Dezvoltare acordă un grant de 14 milioane dolari companiei de proiect pentru dezvoltarea reactoarelor modulare mici în România
Agenţia SUA pentru Comerţ şi Dezvoltare (USTDA) a acordat joi un grant de 14 milioane de dolari către RoPower Nuclear SA (RoPower), compania de proiect pentru dezvoltarea reactoarelor modulare mici, recent înfiinţată de Nuclearelectrica şi Nova Power & Gas.
Panourile fotovoltaice, soluții regenerabile de energie care scad facturile
Soluțiile regenerabile de energie sunt tot mai căutate de românii care vor să scape de facturile mari. Fie că sunt persoane fizice, fie proprietarii unor societăți comerciale, oamenii își instalează panouri fotovoltaice și, mai nou, pompe de căldură. Extrem de eficiente, soluțiile au însă costuri destul de ridicate şi nu sunt accesibile tuturor.
Programul ''Rabla local'' demarează la jumătatea lunii octombrie. Oamenii vor putea să caseze mașinile vechi, dar nu neapărat să cumpere una nouă
Prima ediţie a programului "Rabla local", prin care cetăţenii îşi vor putea casa maşinile mai vechi de 15 ani în schimbul unui voucher de 3.000 de lei, va începe la jumătatea lunii octombrie, potrivit directorului de Comunicare din cadrul Ministerului Mediului, Apelor şi Pădurilor, Mihai Drăgan.
Macron vrea să sporească producţia de energie regenerabilă a Franţei ''de două ori mai repede''
Preşedintele francez Emmanuel Macron a declarat joi că vrea să accelereze semnificativ extinderea sectorului energiilor regenerabile, relatează DPA.
Franța investește în măsuri pentru stimularea mersului pe bicicletă
Franța va investi 250 de milioane de euro anul viitor pentru a încuraja mersul pe bicicletă și pentru a dezvolta infrastructura necesară acestui mijloc de transport. Guvernul vrea să încurajeze folosirea bicicletelor și în mediul ruraL, iar pentru aceasta va amenaja piste pentru biciclete în aceste zone. Cu detalii, corespondentul nostru în Franța, Mihaela Antoche.
Franța solicită Comisiei Europene să introducă hidrogenul produs în centralele nucleare în strategia Uniunii privind tranziția energetică. Parisul vrea să repornească rapid instalațiile nucleare aflate acum în reparații
Franţa încearcă să îl convingă pe comisarul european pentru Energie să includă energia nucleară pe lista verde. Informația a fost dezvăluită de site-ul Euractiv Franța și vine pe fondul măsurilor luate de guvernul de la Paris pentru scăderea facturilor la energie. Franţa are de gând să reporneasca aproape jumătate din reactoarele sale nucleare, aflate acum în revizie.
Uniunea Europeană va constitui rezerve strategice de litiu şi metale rare și va înfiinţa o nouă bancă dedicată dezvoltării hidrogenului
Uniunea Europeană va constitui ''rezerve strategice'' pentru a evita întreruperile de aprovizionare cu materii prime ''cruciale'' pentru industria sa, în special metale rare şi litiu a căror ofertă mondială este controlată în prezent de China, a anunţat preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, în discursul său anual privind starea UE, susţinut miercuri la Strasbourg în plenul Parlamentului European. Oficialul european a mai anunțat că UE va înfiinţa și o nouă bancă dedicată dezvoltării hidrogenului, prin intermediul căreia va investi 3 miliarde de euro "pentru construirea viitoarei pieţe" a acestei energii în plină dezvoltare.

