România produce aproape cât consumă, dar plătește scump: de ce energia rămâne o problemă
La începutul anilor ’90, România era o țară puternic industrializată, iar energia electrică era generată în cantități comparabile cu consumul intern. În 1990, producția totală de energie electrică era de circa 61 TWh, iar capacitatea instalată depășea 22 GW, cu termocentrale, hidro și primele proiecte nucleare planificate.
21 ianuarie 2026, 08:30