Șeful E.ON: Prețul energiei în România este printre cele mai mari din Europa raportat la puterea de cumpărare

18 June 2026, 11:56 (actualizat 18 June 2026, 12:04)

Prețul energiei în Europa este prea mare, iar în România povara este și mai apăsătoare atunci când este raportată la puterea de cumpărare, a declarat joi Volker Raffel, președintele Federației Asociațiilor Companiilor de Utilități din România și CEO al E.ON.

Acesta a avertizat că energia scumpă reprezintă un risc major pentru economie, industrie și veniturile bugetare, într-un context în care producția industrială a scăzut puternic în ultimii ani.

Prețul energiei în Europa e prea mare, asta știm cu toții. Prețul în România e și mai mare. Am văzut recent statistici că în Germania producția industrială a scăzut cu 10%, în ultimii ani, dar producția energo-intensivă a scăzut și mai mult, cu 20%. Atunci vă puteți imagina ce înseamnă asta pentru mediul european. Producția industrială în România a scăzut și mai tare”, a spus Volker Raffel, potrivit Agerpres.

Șeful E.ON a explicat că, în valori absolute, energia este mai scumpă în Germania decât în România. Diferența apare însă atunci când prețurile sunt comparate cu veniturile populației.

În Germania, eu plătesc aproape 40 de cenți pe kWh, aici oferim prețul la sub 30 de cenți. Deci, în termeni absoluți, prețul aici e substanțial mai mic, dar în comparație cu puterea de cumpărare, media în România e cam cea mai mare din Europa, la consumatorii casnici. La industrie e similar”, a declarat Raffel.

Potrivit acestuia, România are, în schimb, un tarif de distribuție foarte mic în comparație cu alte state europene. Reprezentantul ACUE susține că investițiile în rețele sunt esențiale pentru ca sistemul energetic să poată face față noilor nevoi: conectarea consumatorilor, a prosumatorilor, a bateriilor și a capacităților de stocare.

Volker Raffel a subliniat că investițiile în regenerabile au ajutat România să evite o situație mult mai dificilă pe piața energiei.

Reactoarele nucleare sunt frumoase, dar nu se fac repede. Un panou fotovoltaic e montat foarte repede. Vă puteți imagina unde am fi fost azi dacă nu aveam investiții în regenerabile. Fără regenerabile ar fi fost un dezastru complet”, a spus șeful E.ON.

Problema principală rămâne însă apariția vârfurilor de preț, mai ales seara, atunci când producția de energie regenerabilă scade, iar consumul rămâne ridicat. Soluția, spune Raffel, este dezvoltarea capacităților de stocare, introducerea tarifelor dinamice, extinderea contoarelor inteligente și conectarea bateriilor.

Dacă avem șansa să avem tarife dinamice, contoare inteligente și, în sfârșit, baterii, putem să reducem aceste vârfuri de preț și pe perioada serilor”, a explicat el.

Șeful E.ON a avertizat că cea mai scumpă variantă pentru România ar fi să nu continue investițiile în rețele. A doua cea mai costisitoare soluție ar fi conectarea de noi capacități regenerabile fără bani pentru stocare, prosumatori, noi consumatori sau centre de date.

Volker Raffel spune că sectorul privat poate mobiliza bani pentru investiții, dacă autoritățile și companiile ajung la un pachet comun de măsuri.

Dacă evităm vârful de preț seara, putem să reducem prețul de piață angro de energie electrică în România cu mai mult de 42%, în 2035”, a spus reprezentantul ACUE.

Declarațiile au fost făcute joi, în cadrul evenimentului „Energy road – Energie la tine acasă”, la care participă reprezentanți ai autorităților centrale, ai companiilor din energie și ai asociațiilor de profil.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite