Febra Q, o boală care se transmite de la animale la om. La Cluj s-au înregistrat cel puțin 15 cazuri

Focar de febră Q la Facultatea de Medicină Veterinară din Cluj Napoca. 13 studenti și angajați s-au îmbolnăvit în luna mai, însă nicio autoritate nu a făcut public acest lucru până acum. Bolnavii au fost tratați la Spitalul de Boli Infecţioase. DSP Cluj a confirmat cazurile, dar, deocamdată, nu se știe sursa infectării. Boala se transmite de la animale și are simptomele unei gripe. Nu se transmite de la om la om.

Condiții mizerabile într-un azil de bătrâni: așternuturi neschimbate de câteva luni, camere pline de mucegai, vase spălate în lighean

11 bătrâni bolnavi au trăit în ultimele luni în condiții greu de imaginat. Erau cazați într-un azil privat, fără autorizație de funcționare, dintr-o localitatea timișeană. De fapt, asa numitul azil era o casa neîngrijită, cu paturi murdare, fără mâncare, medicamente și asistență medicala. Pentru acest tratament, oamenii își dădeau toată pensia. Bătrânii au fost luați de autorități și mutați într-un spital, iar azilul privat a fost închis.

DSP a închis o clinică și a suspendat activitatea în alte trei, după cazul medicului fals, Matteo Politi

O clinică a fost închisă, iar altor trei li s-a suspendat activitatea şi au fost aplicate sancţiuni contravenţionale în valoare de 72.200 de lei în urma controalelor făcute de Direcţia de Sănătate Publică din Bucureşti, în urma descoperirii medicului 'fals' Matteo Politi/Matthew, informează Ministerul Sănătăţii într-un comunicat remis luni presei

Ultima Oră

Cele mai citite