Autoritățile din Vâlcea fac apel la cetățeni să spună adevărul în fața angajaților DSP despre contactul cu persoane infectate cu coronavirus

Prefectul de Vâlcea face apel la populaţie să spună adevărul atunci când epidemiologii din cadrul Direcţiei de Sănătate Publică încearcă să stabilească cu cine au venit în contact şi de la cine ar fi putut contracta COVID-19. Asta după ce în cadrul unor societăţi comerciale din Vâlcea au reapărut focare de coronavirus şi se presupune că unii dintre şefi sau angajaţi nu au oferit toate datele necesare epidemiologilor sau nu au stat în izolare.

Motivarea instanței pentru anularea carantinei în Gornet: DSP nu a prezentat o evaluare de risc, ci informații generale, neargumentate

Curtea de Apel Bucureşti, care a admis cererea autorităţilor locale din comuna Gornet de anulare a ordinului şefului DSU privind intrarea în carantină a localităţii, arată că Direcţia de Sănătate Publică nu a prezentat o "analiză amănunţită" asupra riscului răspândirii comunitare a virusului, ci informaţii "generale" şi "neargumentate".

Teste PCR la cerere la Spitalul Județean din Timișoara

La Timișoara, se pot face, de săptămână aceasta, teste la cerere și la Spitalul Județean. Prețul unui test făcut la Spitalul Județean este de 250 de lei, iar după recoltare putem afla în aceeași zi sau cel târziu a doua zi dacă rezultatul este pozitiv sau negativ.

DSP București a uitat să îi comunice unui bucureștean că are COVID-19 și să îl interneze

DSP-urile sunt depășite de numărul mare de solicitări și le răspund foarte greu bolnavilor cu COVID-19 sau suspecților. Este concluzia Asociației Colegiului Pacienților care susține că a primit sute de sesizări. Reprezentanții Guvernului recunosc că există probleme și spun că, de azi, au detașat zeci de medici și asistenți care să ajute Direcțiile de Sănătate Publică. DSP București a pierdut azi 4 epidemiologi. Au spus că au mult de muncă și au demisionat.

Andrei Baciu, secretar de stat în Ministerul Sănătății: Trebuie să generăm interes față de specialitățile care vizează sănătatea unei populații

"Epidemiologia este o parte a medicinei extrem de importantă, la fel cum este și sănătatea publică. Poate nu am trecut prin situații din care să le remarcăm importanța și, de cele mai multe ori fiecare dintre noi recunoaște o importanță deosebită specialităților clinice (...). Din acest punct de vedere, nu numai noi în România, cât și în alte țări, aceste specialități care vizează sănătatea unei populații, care se uită din punct de vedere epidemiologic, din punct de vedere macro la sănătatea unei populații, nu au fost poate cele mai atractive", a subliniat la TVR secretarul de stat în Ministerul Sănătății Andrei Baciu.

Ultima Oră

Cele mai citite