Direcțiile de sănătate publică nu mai fac față valului de anchete epidemiologice, după cifrele record raportate zilnic

România e zona roșie a Europei. Joi au fost raportate peste 1.100 de cazuri noi. Cum contacții fiecărui caz trebuie urmăriți, DSP-urile nu mai fac față valului de anchete epidemiologice. În Capitală, un medic este infectat și a scos din circuit alți câțiva colegi. Premierul Ludovic Orban caută să detașeze cadre medicale care au mai puțin de lucru către Direcțiile de Sănătate Publică, în timp ce se golesc spitale pentru a se face loc bolnavilor de COVID-19.

PMB: DSP a blocat testarea de tip anticorpi. Gabriela Firea va depune plângere penală

Testarea bucureștenilor pentru anticorpii COVID-19 este blocată. Direcția de Sănătate Publică București susține că a recomandat măsura desfăşurării activităţii de testare pe Arena Națională numai cu deţinerea autorizaţiei sanitare de funcţionare, conform prevederilor legale în vigoare. Într-un punct de vedere, DSP susține că nu erau respectate toate condițiile legale pentru acțiunea de testare inițiată de municipalitate. Primarul Capitalei a anunțat că va depune o plângere penală în acest caz și susține că DSP a blocat testarea de tip anticorpi.

Directorul Direcției Generale de Asistență București: Există pericol de infectare în toate centrele rezidențiale dacă nu sunt respectate protocoalele de securitate sanitară

Un nou focar de infecție într-un centru de îngrijire din București a devenit subiect de confruntare în justiție între Primăria Generală și Ministerul Sănătății. 75 de persoane de la centrul din sectorul 4 au fost descoperite pozitiv cu coronavirus. Direcția de Asistență Socială a primăriei Capitalei va face acum plângere penală împotriva Direcției de Sănătate Publică București, pe care o acuză că, deși știa situația, nu a luat nicio măsură. A comentat acest subiect directorul Direcției Generale de Asistență a Municipiului București, Cosmina Simiean Nicolescu.

Ultima Oră

Cele mai citite