DSP
România e zona roșie a Europei. Joi au fost raportate peste 1.100 de cazuri noi. Cum contacții fiecărui caz trebuie urmăriți, DSP-urile nu mai fac față valului de anchete epidemiologice. În Capitală, un medic este infectat și a scos din circuit alți câțiva colegi. Premierul Ludovic Orban caută să detașeze cadre medicale care au mai puțin de lucru către Direcțiile de Sănătate Publică, în timp ce se golesc spitale pentru a se face loc bolnavilor de COVID-19.
O angajată a DSP București a fost confirmată cu SARS CoV-2. Nelu Tătaru: A avut cinci contacți direcți și 14 care s-au autodenunțat
Este alertă epidemiologică la DSP Bucureşti. O angajată a Direcţiei a fost confirmată cu noul coronavirus. Sediul instituţiei a fost dezinfectat iar salariații vor fi mutaţi în alt spaţiu. Ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, a anunțat că merge în control pentru evaliuarea situației
DSPMB: Spitalul Colentina asigură de azi și asistență medicală și pentru bolnavii cu alte patologii
Începând de astăzi, 16 iulie 2020, Spitalul Clinic Colentina București poate asigura asistență medicală de specialitate și pentru pacienții care nu sunt infectați cu noul coronavirus, anunță Direcția de Sănătate Publică a Municipiului București (DSPMB).
GCS: Mesaj fals, atribuit lui Raed Arafat, prin care se cere DSP-urilor raportare discreționară
Un mesaj fals, atribuit lui Raed Arafat, a ajuns la Direcțiile de Sănătate Publică din țară, și, potrivit acestuia, li s-ar cere o raportare discreționară a cazurilor de COVID-19 și a deceselor, au transmis, astăzi, reprezentanții Grupului de Comunicare Strategică (GCS).
Directoarea DSP Buzău și medicul șef epidemiolog, confirmați cu coronavirus și internați în spital
Şefa Direcţiei de Sănătate Publică Buzău, Cristina Ungureanu, şi medicul şef epidemiolog al instituţiei, Carmen Scântei, au primit rezultate pozitive după testarea pentru virusul SARS-CoV-2. Amândouă au fost internate în Spitalul Judeţean de Urgenţă. Starea lor este bună, au informat reprezentanţii Prefecturii, citați de Agerpres.
Pasagerii care sosesc la Aeroportul Otopeni pot completa online declarația epidemiologică
Pasagerii care intră în țară prin fluxul de sosiri al Aeroportului Internațional Henri Coandă București au la dispoziție, începând de vineri un chestionar online pentru completarea electronică a declarației epidemiologice, anunță Ministerul Transporturilor, Infrastructurii și Comunicațiilor.
PMB: DSP a blocat testarea de tip anticorpi. Gabriela Firea va depune plângere penală
Testarea bucureștenilor pentru anticorpii COVID-19 este blocată. Direcția de Sănătate Publică București susține că a recomandat măsura desfăşurării activităţii de testare pe Arena Națională numai cu deţinerea autorizaţiei sanitare de funcţionare, conform prevederilor legale în vigoare. Într-un punct de vedere, DSP susține că nu erau respectate toate condițiile legale pentru acțiunea de testare inițiată de municipalitate. Primarul Capitalei a anunțat că va depune o plângere penală în acest caz și susține că DSP a blocat testarea de tip anticorpi.
Directorul Direcției Generale de Asistență București: Există pericol de infectare în toate centrele rezidențiale dacă nu sunt respectate protocoalele de securitate sanitară
Un nou focar de infecție într-un centru de îngrijire din București a devenit subiect de confruntare în justiție între Primăria Generală și Ministerul Sănătății. 75 de persoane de la centrul din sectorul 4 au fost descoperite pozitiv cu coronavirus. Direcția de Asistență Socială a primăriei Capitalei va face acum plângere penală împotriva Direcției de Sănătate Publică București, pe care o acuză că, deși știa situația, nu a luat nicio măsură. A comentat acest subiect directorul Direcției Generale de Asistență a Municipiului București, Cosmina Simiean Nicolescu.
La DSP Timiș a fost numit un nou director, în decurs de o lună. Au fost schimbate și conducerile DSP din Argeș, Brașov și Vâlcea
DSP Timiș are de luni o nouă conducere, după ce directoarea instalată de o lună a fost schimbată. DSP Timiș anunță că începând de luni, la conducere este numită, prin ordin de ministru, dr. Mihaela Daniela Valcovici, pe funcția de director executiv.

