Absenteism ridicat la grădiniţe de teama gripei. ISMB: În cazul unei epidemii, unitatea de învățământ poate suspenda orele prin Consiliul de Administrație, cu acordul inspectorului școlar general

Nicio școală și nicio grădiniță nu este închisă în Capitală. Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Școlar al Municipiului București, Marina Manea, a anunțat că rata de absenteism este ridicată în această perioadă, mai ales în grădinițe. Ea a spus că, cel mai probabil, părinții au decis să nu ducă la grădiniță copiii pentru a-i proteja în contextul răspândirii gripei.

Şefii DSP demişi au fost chemaţi la Ministerul Sănătăţii. Premierul: "Faptul că aţi identificat 5 vinovaţi este doar un slab început"

Cei cinci şefi ai direcţiilor de sănătate publică din judeţele Caraş Severin, Hunedoara, Neamţ, Ilfov şi Prahova, care vor fi schimbaţi din funcţii, au fost convocaţi, astăzi, la Ministerul Sănătăţii. Şeful DSP din Caraş Severin a precizat că nu a fost informat că a fost demis de ministru şi că aflat de această decizie din presă şi de pe site-ul ministerului.

Puțini copii vaccinați, șefi demiși la DSP

Directorii executivi şi adjuncţi ai direcţiilor de sănătate publică din 5 judeţe vor fi schimbaţi din funcţii. Decizia a fost luată de ministrul Sănătăţii, după ce a fost încheiată evaluarea campaniei naţionale de vaccinare. Peste 220 de mii de copii sunt nevaccinați împotriva rujeolei. În unele judeţe, rata de vaccinare este de 30 -40%, în condiţiile în care Organizaţia Mondială a Sănătăţii recomandă ca aceasta să fie de 95%.

Ultima Oră

Cele mai citite