Fără carantină în Cluj-Napoca, deși pragul de incidență a infectărilor se apropie de 7 la mia de locuitori. Autoritățile au schimbat marja de calcul cu 3 zile

În acest moment nu se ia în calcul carantinarea municipiului Cluj-Napoca. Acesta este mesajul autorităților, după ce rata de incidență din oraș s-a apropiat de indicele de 7 la mie. Sunt posibile însă noi măsuri restrictive. Autoritățile clujene susțin accelerarea procesului de vaccinare a populației.

70 de persoane evacuate dintr-un bloc din Timișoara, după deratizare. Ministrul Sănătății a trimis Serviciul de Control

Alertă într-un bloc din Timişoara. Locatarii au fost evacuaţi după ce au sunat la 112, iar pompierii au descoperit urme de substanţe toxice. Totul venea de la cofetăria de la parter în care o firmă specializată făcuse dezinsecţie. Tot în Timşioara, în 2019, o tânără şi cei doi copii ai săi au murit după folosirea unor substanţe pentru deratizare.

Președintele Iohannis, în vizită la Call Center DSP București: Poate reușim până în vara anului viitor să terminăm de tot cu această pandemie. Declarații Klaus Iohannis

Preşedintele Klaus Iohannis a facut duminică o vizită la Call Center DSP Bucureşti, la Arena Naţională. El s-a declarat mulțumit de activitatea voluntarilor și a precizat că DSP-urile au fost complet depășite la începutul pandemiei, din cauza lipsei de personal. „Poate reușim până în vara anului viitor să terminăm de tot cu această pandemie”, a declarat președintele.

Arad: Amendă record pentru raportări tardive ale deceselor din cauza COVID-19

Amendă record, dată de DSP Arad, după ultimele raportări tardive ale deceselor de COVID și care indicau că un sfert dintre pacienții morți de COVID la nivelul țării ar fi din acest oraș. Din cele 107 decese la nivel național, 26 erau raportate ca fiind înregistrate în Arad, în ultimele 24 de ore.

Ultima Oră

Cele mai citite