DSP
S-au simplificat procedurile pentru acordarea concediilor medicale în cazul celor infectaţi cu coronavirus. Medicii de familie pot emite documentul imediat ce rezultatul pozitiv al testului este înregistrat în platforma Corona Forms. Modificările vin într-o perioadă în care medicii şi direcţiile de sănătate publică sunt asaltate de pacienţi. În ultima săptămână, numărul de noi cazuri s-a menţinut în jurul valorii de 30 de mii, cu un maxim de 40 de mii înregistrate marţi.
Operatorii din call center-ul DSP nu fac față volumului de muncă. Sute de oameni se ocupă zilnic de anchetele epidemiologice
Astăzi au fost raportate aproape 32 de mii de noi infectări cu Covid. Asta înseamnă tot atâtea anchete epidemiologice, care se adaugă celor restante. La București, operatorii din call center-ul Direcţiei de Sănătate Publică nu fac față volumului de muncă. Așa se face că unele persoane ajung să fie contactate abia după ce au trecut prin boală.
Testare gratuită doar pentru cei cu simptome de Covid. Cei care sunt contacţii unei persoane infectate se pot duce la centrele de recoltare numai dacă primesc o derogare
Sunt probleme cu testarea gratuită: tot mai mulţi pacienţi, contacţi Covid sau infectaţi, reclamă eficienţa procedurilor. Call Center-ul DSP Bucureşti este mai tot timpul ocupat, cu peste 22 de mii de apeluri în 24 de ore. Însă doar cei care au simptome sunt testaţi gratuit, iar cererile pot fi transmise şi online. Cum virusul se răspândeşte şi printre copii, sunt părinţi care vor să afle cât mai repede dacă cei mici s-au infectat sau nu după ce au fost în apropierea unei persoane cu Covid.
Sunt centre de testare COVID în mai multe spitale. Teste gratuite se fac și la 3800 de medici de familie
În valul Omicron, testarea a devenit extrem de importantă. Este principala măsură care poate limita răspândirea bolii. Și simple simptome de răceală pot fi de la infecția cu SARS-CoV-2, aşa că oamenii sunt sfătuiţi să se testeze ori de câte ori este nevoie. În zona Capitalei, autorităţile au deschis centre speciale de recoltare în mai multe spitale. Dar numai cei care s-au înregistrat la DSP pot face testul gratuit.
Medicul infecționist Ștefan Lazăr, la TVR: Aproape o treime dintre pacienții care au trecut prin boală rămân cu sechele pe termen lung, poate ani
Asistăm la o adevărată explozie a numărului de infectări, am depășit deja recordul de anul trecut, din valul 4, dar nu suntem în vârful valului 5, așa că urmează zile încă și mai complicate. Între timp, ministerul sănătății vine cu explicații suplimentare legate de testarea în noile centre deschise în cadrul spitalelor. Atenție, cei care au simptome se pot testa în aceste centre numai după ce în prealabil sună la DSP, de unde vor primi un formular de înregistrare pe email sau sms. Dacă veți merge la aceste centre fără formular NU veți fi testat. A comentat subiectul la Ediția specială de la TVR medicul infecționist Ștefan Lazăr, șef de secție la spitalul Victor Babeș din Capitală.
Aglomerație în punctele de triaj de la vamă. Sute de români se întorc în țară de sărbători
Nervi, agresiuni și injurii pe aeroportul din Suceava unde angajații Direcției de Sănătate Publică sunt ajutați de jandarmi să-i controleze pe românii întorși în țară.
Incidenţa COVID în Bucureşti scade ușor: 16,13 la mia de locuitori. În Tunari, Otopeni şi Chiajna incidența depășește 20 la mia de locuitori
Rata de incidenţă COVID-19 calculată la 14 zile este, marţi, în Bucureşti, de 16,13 de cazuri la mia de locuitori, potrivit site-ului Direcţiei de Sănătate Publică.
Incidenţa COVID în Bucureşti - 16,51 la mia de locuitori. În Ilfov, rata de incidenţă cumulată la 14 zile depăşeşte, miercuri, 20 la mia de locuitori, în şapte localităţi
Rata de incidenţă COVID-19 calculată la 14 zile este, miercuri, în Bucureşti, de 16,51 cazuri la mia de locuitori, potrivit site-ului Direcţiei de Sănătate Publică.
Incidența cazurilor COVID-19 în București a ajuns la 16,27 la mia de locuitori. În Corbeanca, Ilfov, a atins 23,12
Incidența cazurilor COVID-19 în București a ajuns, sâmbătă, la 16,27 la mia de locuitori, față de 16,1 cu o zi în urmă, conform datelor publicate de Direcția de Sănătate Publică. Rata de incidenţă a COVID-19 cumulată la 14 zile a ajuns, duminică, 23,12 la mia de locuitori în Corbeanca, iar în alte cinci localităţi la peste 20, potrivit site-ului Prefecturii Ilfov.

