Apă pentru irigații. Sistem de irigații pentru culturile agricole. Sursa foto: Profimedia Images

Apa din Dâmbovița folosită de fermieri, motiv de scandal. Buzoianu: Oamenii trebuie ajutați, dar să urmărim și debitele

Agricultorii vor fi sprijiniți să-și irige culturile, iar ministerul Mediului va continua să monitorizeze apa folosită din râuri. Declarația a fost făcut de ministrul Mediului, duminică seara, la TVR INFO. Fermierii din localitatea Lungulețu, în Dâmbovița, au intrat în conflict cu reprezentanții Apelor Române. Legumicultorii au fost acuzați că ar fura apă din râul Dâmbovița, ceea ce ar pune în pericol aprovizionarea cu apă inclusiv a Capitalei. A făcut declarații în direct la TVR Info și Florian Ciolacu, director executiv Clubul Agricultorilor Români

EXCLUSIV Ministrul Mediului: Avem nevoie să colaborăm mult mai strâns cu toate autoritățile. Granița roșie cu Finanțele

Cu puțin înainte de a împlini două săptămâni de mandat, noul ministrul al Mediului, Apelor și Pădurilor, Diana Buzoianu, a făcut, în exclusivitate la TVR Info, o radiografie a ceea ce a găsit în instituția care gestionează o parte dintre cele mai importante proiecte ale României. "Vor fi proiecte care nu au avansat și la care va trebui să renunțăm, din păcate, dar eu voi încerca să salvez absolut tot ce se poate salva", a subliniat ministrul, care a promis mai multe detalii săptămâna viitoare.

Diana Buzoianu, Ministrul Mediului, la TVR Info, despre Praid: Se caută soluții ca oamenii să revină la casele lor

Consiliul Suprem de Apărare a Țării a hotărât, luni, soarta salinei de la Praid. Aceasta va fi conservată și vor fi deschise două mine, una turistică și alta pentru exploatare. Diana Buzoianu, ministrul Mediului, a participat la ședința CSAT și a dat detalii la emisiunea Info Plus de la TVR Info, moderată de Mihai Rădulescu.

Ultima Oră

Cele mai citite