Diana Buzoianu preferă să meargă pe jos la minister decât cu mașina instituției

20 iulie 2025, 22:26 (actualizat 21 iulie 2025, 09:53)

Ministrul Mediului a fost întrebată duminică seara, în emisiunea Culoarele Puterii de la TVR Info, moderată de Marinela Mititelu, dacă deciziile anunțate la Guvern, privitoare la reducerea mașinilor și a șoferilor de la instituțiile din subordine, o vor afecta.

Întrebată cu ce a venit la TVR, la emisiunea Culoarele Puterii, Diana Buzoianu a răspuns: Cu o aplicație de Ride-Sharing, căreia nu cred că-i pot spune numele, plătită din banii mei.

Am permis de conducere, dar n-am mașină, a mai spus ministrul Mediului, iar dacă va fi pusă să opteze între transportul în comun și să-și conducă singură mașina instituției, a răspuns: Pentru mine ar fi o variantă să vin pe jos, la minister.

Întrebată când a circulat cu metroul ultima oară, Diana Buzoianu a spus că săptămânile trecute, undeva unde era foarte aglomerat și metroul i s-a părut varianta cea mai rapidă.

Cât privește ideea ca demnitarii să meargă la serviciu cu transportul în comun, ministrul Mediului a răspuns că este o foarte mare dorință acum de a se arunca și cu idei populiste, dar că rolul nostru este de modificări sistemice.

Diana Buzoianu, ministrul Mediului: Dacă suntem preocupați să ne facem poze cu ce „cool” suntem noi că mergem cu metroul, 1) pare fals și 2) de fapt, nu ăla e rolul nostru.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite