Florin Ghiţă, director interimar la Apele Române.Buzoianu: Primul pas pentru reorganizarea şi eficientizarea instituţiei

După Regia Pădurilor Romsilva a venit rândul Administraţiei Naţionale Apele Române să fie reformată. Ministrul Mediului l-a demis pe directorul general al instituţiei. Şi a numit un şef interimar care să reorganizeze activitatea. Pierderea a sute de milioane de euro din PNRR, bani esențiali pentru infrastructura critică de apărare împotriva inundațiilor si dezastrul de la Salina Praid au fost principalele motive invocate de ministrul mediului.

Ministrul Mediului, după incendiul de la Dragonul Roşu: Monitorizăm continuu calitatea aerului

Calitatea aerului va fi monitorizată continuu cu ajutorul staţiilor fixe şi al autolaboratoarelor mobile, pentru ca populaţia să fie informată corect şi în timp real, în urma incediului izbucnit la depozitul centrului comercial "Dragonul Roşu, iar datele disponibile vor fi publicate transparent, a anunţat, miercuri, ministrul Mediului, Diana Buzoianu, pe pagina sa de Facebook.

Dezbatere publică pentru alegerea directorului Romsilva. Supărat, șeful Federaţiei Silva spune că e un abuz în serviciu

Se caută director la Romsilva. Este în plină desfăşurare procesul de selecţie, iar 17 persoane au rămas în competiţie. Ministerul Mediului a întrebat societatea civilă ce calităţi ar trebui să aibă viitorul şef al Regiei. Acesta urmează să fie ales mâine, marți, de Consiliul de Administraţie, pentru un mandat de cinci luni extrem de complicat.

Diana Buzoianu propune mutarea ”Apele Române” din sediul închiriat cu 54.000 de euro pe lună într-o clădire a Romsilva

Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, s-a întâlnit cu reprezentanții Administrației Naționale „Apele Române” și ai Regiei Naționale a Pădurilor – Romsilva pentru a identifica o soluție legată de sediile instituțiilor, care să oprească risipa din bani publici. Ea propune mutarea ”Apele Române” din sediul închiriat cu 54.000 de euro pe lună într-o clădire a Romsilva.

Ultima Oră

Cele mai citite