Dezbatere publică pentru alegerea directorului Romsilva. Nemulțumit, șeful Federaţiei Silva o acuză pe Diana Buzoianu de abuz în serviciu
Se caută director la Romsilva. Este în plină desfăşurare procesul de selecţie, iar 17 persoane au rămas în competiţie. Ministerul Mediului a întrebat societatea civilă ce calităţi ar trebui să aibă viitorul şef al Regiei. Acesta urmează să fie ales mâine, marți, de Consiliul de Administraţie, pentru un mandat de cinci luni extrem de complicat.
25 de persoane s-au înscris pe lista celor care vor să conducă Romsilva în următoarele cinci luni, ca director general interimar. Doar 17 candidaturi au fost validate. Asupra profilului viitorului director s-au pronunţat experţi şi membri ai societăţii civile, în cadrul unei dezbateri organizate de Ministerul Mediului.
Dan Trifu, vicepreşedinte Ecocivica: Să nu fie un candidat care are nişte probleme de etică, de moralitate, să fie un nou vizionar care să se poată adapta la schimbările climatice, cerinţele noi care există, pentru că dacă priviţi pădurea de sus veţi vedea multă uscătură. Să nu fie afiliat politic.
Federaţia Silva a transmis că îşi doreşte un director care, printre altele, să apere interesele regiei şi să fie un partener de dialog. Preşedintele federaţiei şi ministrul Mediului au avut un shimb dur de replici.
Silviu Geană, preşedinte Federaţia Silva: Această dezbatere, bine primită în rândul opiniei publice după cum se vede, nu poate schimba sau mai bine zis nu trebuie să influenţeze decizia CA a Romsilva. Dorim să atragem atenţia şi cu privire la necesitatea evitării unor situaţii care pot fi încadrate în sfera abuzului în serviciu, reglementat de articol 297 Cod Penal.
Diana Buzoianu, ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor: Doamne, cât de jos, cât de jos este nivelul. Să ziceţi că o dezbatere publică, să aruncaţi cuvântul de abuz în serviciu pentru o dezbatere publică, cât de frică vă este de societatea civilă, cât de frică vă este de transparenţă. (intervine, din nou, liderul de sindicat: Reiau încă o dată cele şase aşteptări pe care le avem). Da, cele şase aşteptări… Pe care aţi terminat-o cu abuzul în serviciu pentru că se face o dezbatere publică. Jenant.
Selecţia unui nou director interimar vine în urma planului de reorganizare a Romsilva, propus de Ministerul Mediului. Acesta prevede reducerea cu 90% a numărului de directori şi reducerea numărului de direcţii silvice de la 42 la 12.
Dan Achim, preşedinte Consiliu Administraţie Romsilva: Toţi şi-au exprimat dorinţa de reorganizare, de restructurare, de recredibilizare a structurilor în teritoriu. În paralel am făcut o solicitare la AMEPIP, ca să putem să declanşăm şi procedura de selecţie a directorului general pe o perioadă de 4 ani.
Diana Buzoianu, ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor: Trebuie să fie un om care să aibă experienţă. Ne interesează ca omul care este ales pentru directorul general interimar într-adevăr să fie o persoană care să credibilizeze Romsilva.
La concursul pentru şefia interimară a Romsilva s-a înscris şi fostul director Romsilva, Marius Dan Sîiulescu, cel în mandatul căruia au fost plătite prime şi bonusuri de pensionare de sute de mii de euro. Acesta a declarat mereu că legea permitea acordarea acelor sume. Noul director general interimar al Romsilva urmează să fie ales marţi.

