Silvicultorii, protest față de reforma care vizează Romsilva. Ministrul Mediului: Compania nu este o vacă de muls
A fost o zi cu scandal în faţa ministerului Mediului. Zeci de silvicultori au protestat, din nou, nemulţumiţi de reforma care vizează Romsilva.
Sindicaliştii cer retragerea proiectului care prevede reducerea cu 70% a numărului de Direcţii Silvice şi scăderea cu 90% a numărului actual de directori. Toți vor da concurs, iar mandatul va fi pe o perioadă de cinci ani, cu posibilitatea prelungirii o singură dată cu încă cinci ani.
Ministerul Mediului transmite că reorganizarea Romsilva merge mai departe.
În timpul protestului, ministrul Diana Buzoianu, a coborât să discute cu protestatarii, dar liderul de sindicat nu i-a permis să le vorbească oamenilor la microfon.
Diana Buzoianu, ministrul Mediului: “Romsilva nu este vacă de muls pentru nimeni, Romsilva nu va mai fi terenul de joacă pentru partidele politice, pentru toţi şmecherii care până acum şi-au luat toate beneficiile posibile. Oamenii pe care i-au adus aici şi pentru care domnul Geană are o frică teribilă să mă lase să vorbesc cu ei la microfon, oamenii aceştia au fost aduşi pe numere. Li s-a transmis o adresă, să vină 25 de oameni din fieacare judeţ. Eu aş fi vrut să mă comport cu ei ca nişte oameni care să fie ascultaţi. Liderii de sindicat refuză să dea măcar microfonul să se audă vocea ministrului. Îmi pare rău pentru ei că sunt folosiţi, sunt folosiţi ca să fie protejate pensiile speciale ale unora, bonusurile de pensionare, toate beneficiile.“

