România a atras doar o mică parte din fondurile PNRR pentru Mediu și riscă penalități de sute de milioane de euro
Tabloul îngrijorător prezentat de noul ministru al Mediului, Diana Buzoianu, arată, de exemplu, că din 2.000 de kilometri de rețea de canalizare am reuşit să construim doar 158.
Din ținta de 26.000 de hectare au fost împădurite doar 9.000, iar din 400 de kilometri de linii de apărare împotriva inundațiilor nu am construit nici măcar unul.
Noul ministru al Mediului a promis audituri și negocieri care să salveze cât mai mult din banii PNRR.
Diana Buzoianu, ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor: Sunt zone în care nu au fost realizate țintele cu zero, aproape, e necesar un audit în toate unitățile care nu au reușit să atragă peste 50% din fonduri, automar ar trebui să fie un audit făcut acolo. Pe zona de împăduriri sunt azi 9.000 de ha realizate, penalitatea este de peste 150 de milioane, dacă nu atingem zona de 26.000 de hectare. 9000 de ha au fost împădurite în patru sezoane de împăduriri. Noi mai avem două sezoane de împăduriri, dar vă garantez că ținta nu va fi mai mică de dublă.

