Kogălniceanu devine cea mai mare bază NATO din Europa

România ar putea avea, în 2040, cea mai mare bază militară care găzduieşte americani, din toată Europa. La Mihail Kogalniceanu au fost demarate lucrările de extindere a complexului militar care se va intinde pe câteva mii de hectare. Acolo vor putea locui mii de militari americani alături de familiile lor. Statul român va investi în acest proiect aproape 2,5 miliarde de euro.

Ministrul italian al apărării: Europa are nevoie de o strategie clară şi unitară împotriva Rusiei

Europa trebuie să evite "declaraţii măreţe" şi contradictorii şi să aibă mai degrabă o strategie clară şi unitară împotriva Rusiei în privinţa războiului din Ucraina, a declarat ministrul apărării din Italia, Guido Crosetto, care a adăugat că Roma nu va trimite niciodată trupe în zona de conflict, informează sâmbătă Reuters.

Columbia suspendă achiziţiile de arme din Israel după uciderea palestinienilor care aşteptau distribuirea ajutoarelor

Preşedintele columbian Gustavo Petro a suspendat joi achiziţionarea de arme fabricate de Israel, unul din principalii furnizori ai forţelor de securitate ale ţării sud-americane, după moartea a peste o sută de persoane în timpul unei operaţiuni de distribuire a ajutoarelor în nordul Fâşiei Gaza, informează AFP.

Ultima Oră

Cele mai citite