Hamas a eliberat 13 ostatici israelieni şi 12 muncitori thailandezi. Netanyahu: Tocmai am finalizat întoarcerea primilor ostatici: copii şi femei. Fiecare dintre ei este o lume întreagă

Hamas a eliberat 13 ostatici israelieni şi 12 muncitori thailandezi. La schimb, Israelul a eliberat 39 de deţinuţi aflaţi în închisorile din statul evreu. Persoanele răpite eliberate au fost preluate de armata israeliană din Rafah şi aduse în Israel cu elicopterul. Medici, psihologi şi părinţii minorilor s-au aflat la bordul aparatului alături de militarii israelieni. Nu s-au înregistrat incidente majore în timpul primei zile de armistiţiu despre care ministrul israelian al Apărării a reamintit că este doar o pauză, nicidecum sfârşitul războiului.

Hamas a anunţat al treilea deces în rândul celor 240 de persoane răpite în atacul din 7 octombrie. Un medic palestinian susține că israelienii nu au „găsit nimic” la spitalul Al-Shifa

Gruparea Hamas a anunţat moartea încă unui ostatic. Este al treilea deces în rândul celor 240 de răpiţi de terorişti în atacul fulger din 7 octombrie. Arme, muniţie, echipamente şi aparatură militară, ba chiar şi o maşină plină cu explozibil au găsit militarii israelieni într-un tunel din curtea complexului medical Al Shifa, din Gaza - un adevărat centru de comandă al teroriştilor Hamas. Surse militare au declarat, sub protecţia anonimatului, că e doar vârful icebergului şi că urmează noi dezvăluiri. Un medic palestinian de la spitalul Al Shifa susţine că israelienii nu au găsit nimic şi că se comportă agresiv cu pacienţii şi cu personalul medical.

Armata israeliană a descoperit, lângă o unitate medicală din Gaza, cadavrele a două ostatice. Spitalul Al-Shifa, comandament central Hamas. Negocierile pentru eliberarea unui grup de ostatici ar fi eșuat

Arme, muniţie, echipamente și aparatură militară. Asta au găsit soldații israelieni într-un tunel de lângă spitalul Al-Shifa, din Gaza, un adevărat centru de comandă al teroriștilor Hamas. De asemenea, în apropierea spitalului, armata israeliană a descoperit cadavrele a două ostatice, răpite de Hamas în atacul-fulger din 7 octombrie.

Preşedintele Isaac Herzog a declarat că Israelul nu poate lăsa un vid în Gaza și că va avea "pentru o perioadă nedeterminată" responsabilitatea de securitate a enclavei după război

Preşedintele israelian Isaac Herzog a declarat că Israelul nu poate lăsa un vid în Gaza şi va trebui să menţină acolo o forţă puternică în viitorul apropiat pentru a preveni reapariţia Hamas în enclava palestiniană, relatează joi Financial Times, citat de Reuters, preluată de Agerpres.

Israelul a preluat controlul asupra portului Gaza. Imagini care dovedesc că Hamas a transformat unitățile medicale din Gaza în centre de comandă. Spitalul Al-Shifa, plin cu muniție și echipament militar

Armata israeliană a găsit dovezi că există o legătură între activitatea Hamas în spitale, inclusiv Al Shifa, şi persoanele răpite de terorişti. În laptopul găsit în secţia de imagistică, experţii au dat peste o fotografie a militarei Uri Maghidiş înainte ca ea să fie răpită. Ea a fost eliberată de Tsahal la sfârşitul lunii trecute. Armata israeliană continuă să respingă şi atacurile care vin dinspre Liban unde au fost distruse mai multe celule ale teroriştilor şiiţi.

Șase persoane, rănite la Ierusalim într-un atac terorist. Armata israeliană a continuat operațiunile militare și a distrus reședința liderului Hamas. Joe Biden, împotriva ocupării Fâșiei Gaza

Șase persoane au fost rănite în Ierusalim, într-un atac terorist care a avut loc joi dimineața. Incidentul a avut loc la un punct de control al armatei, situat pe șoseaua care duce spre orașul Betleem, din Cisiordania. Trei teroriști palestinieni au fost lichidați de Forțele de Securitate israeliene. Între timp, armata israeliană a continuat operațiunile împotriva teroriștilor Hamas din Fâșia Gaza și au distrus locuința liderului grupării teroriste palestiniene.

Ultima Oră

Cele mai citite