Hamas continuă să atace sudul Israelului. Ministerul Sănătăţii condus de Hamas: Sistemul medical se prăbuşeşte în Gaza

În ciuda operaţiunii în forţă a armatei israeliene, Hamas continuă să atace cu rachete sudul Israelului. Acolo au fost nenumărate alarme astăzi, la fel şi în nord de unde vin proiectilele miliţiilor şiite Hezbollah. De altfel, Israelul a anunţat că a suferit cele mai grele pierderi din ultima lună, în războiul împotriva Hamas, în urma unei ambuscade care a avut loc între ruinele din Gaza City. În tot acest timp, în Gaza continuă să intre ajutoare deşi Ministerul Sănătăţii condus de Hamas spune că sistemul medical se prăbuşeşte în Fâşie.

Nordul Fâşiei Gaza, sub controlul total al Israelului. Luptele continuă în sud. Netanyahu respinge presiunile occidentale pentru încetarea operaţiunilor militare. Situaţia umanitară din Gaza, catastrofală

În sudul Fâşiei Gaza continuă luptele grele între militarii israelieni şi teroriştii Hamas. În schimb, nordul este în totalitate sub controlul Israelului. Hamas a ameninţat că niciun ostatic nu va scăpa cu viaţă dacă Israelul nu acceptă negocieri.

Israelul își intensifică operațiunile în sudul Fâșiei Gaza. Civilii primesc apeluri de evacuare. Medic: Cei mai mulți pacienți sunt femei, copii, bătrâni. Situația e gravă

Israelul își intensifică operațiunile în sudul Fâșiei Gaza, unde s-ar ascunde lideri ai organizației Hamas - inclusiv cei care au plănuit atacul din 7 octombrie. Forțele israeliene țintesc elemente de infrastructură și tuneluri, pe care ar putea să le inunde cu apă din Mediterană. Civilii palestinieni primesc pe telefoane și pliante avertismente de evacuare și refugiere în zone mai sigure, dar agențiile umanitare susţin că în realitate, nu au unde să se ducă.

Ultima Oră

Cele mai citite