Colegiul Medicilor
În România lui 2019, viețile nou-născuților rămân încă o loterie. Așa s-a întâmplat și cu un bebeluș care a venit pe lume la maternitatea din Brăila cu o malformație la inima. Nici medicii care au monitorizat sarcina mamei, nici neonatologul nu au observat problema. Abia la insistențele familiei, micuțul a ajuns în Capitală la spitalul Marie Curie, unde a fost operat. Părinții, revoltați, vor să le facă plângere penală medicilor.
Concluziile anchetei Colegiului Medicilor în cazul copilului mort la Sanador: Diagnosticul a fost corect. Monitorizarea postoperatorie a parametrilor vitali a fost insuficientă
Colegiul Medicilor din România a finalizat ancheta în cazul copilului mort la Sanador. Concluzia forului este că medicii au greşit şi nu au supravegheat, postoperator, copilul. Aceştia au fost sancționați cu vot de blam.
Fals ortoped și fals psiholog. Pacient care voia să facă RMN: Mi-a dat să țin o țeavă la capătul căreia se aprindea o luminiță și era conectată la un calculator
Încă un caz de impostură gravă în Sănătate, demascat cu ajutorul Ştirilor TVR! Un bărbat se prezintă drept ortoped-traumatolog și psiholog cu ajutorul unor acte false. Și, mai grav, pretinde că tratează pacienți, chiar și bătrâni paralizați, deși nu a făcut nici Medicina și nici Psihologia, așa cum susține. Certificatele de specializări pe care le afișează sunt falsuri grosolane! O confirmă autoritățile sesizate de jurnaliștii TVR.
Acuzații: Rețea prin care medicii străini obțin ilegal dreptul de a profesa. Dentiștii ar obține atestat de cunoaștere a limbii române în schimbul a două mii de euro
Scandalul medicilor falși se extinde în țară: din interiorul breslei vin acuzații grave privind medici străini care ar obține ilegal dreptul de a profesa. Acuzațiile vin din Timiș.
Actriță cu diplomă de medic. O tânără din Galați a încercat să legalizeze o diplomă falsă
Un nou caz care implică o diplomă falsă de medic a apărut și la Galați. Un notar a fost cel căruia actele i s-au părut suspecte și a alertat autoritățile. Diploma era pe numele unei femei de 33 de ani și ar fi fost emisă de Facultatea de Medicină din București. Femeia se lăuda și pe un site de socializare că lucrează ca medic la un spital din Marea Britanie. Polițiștii au deschis dosar penal in rem încă din septembrie anul trecut.
Falsul medic Matteo Politi rămâne în arest. Contestația depusă de italian a fost respinsă
Italianul care se dădea drept medic, Matteo Politi, va rămâne în arest în următoarele 30 de zile. Matteo Politi și-a susținut nevinovăția și a cerut judecătorilor să fie pus în libertate, dar aceștia au respins solicitarea. Bărbatul vrea să se împace cu toate părțile vătămate și să ajungă la un acord care ar putea să-l scape de acuzația de înșelăciune. La tribunal i-au fost alături iubita și avocatul.
A murit pacienta refuzată la internare de un medic. Doctorul de la spitalul județean de urgență din Gorj nu a vrut să o consulte, nemulțumit de salariul primit. Motivul, trecut în foaia de observație
Sfârșit tragic pentru pacienta cu bronhopneumonie refuzată luna trecută de un medic pneumolog din Târgu Jiu. Femeia de 62 de ani a murit la spitalul din Craiova, unde fusese transferată. Medicul de la spitalul județean de urgență din Gorj nu a vrut să o consulte, nemulțumit de salariul primit, iar starea ei s-a înrăutățit.
"Zidarul - dentist" este cercetat în libertate. Bărbatul respinge acuzațiile care i se aduc
Zidarul din Gruiu, judeţul Ilfov, acuzat că a exercitat fără drept profesia de medic stomatolog, este cercetat în libertate. După ce l-au audiat sâmbătă seară, anchetatorii au decis să nu-l reţină. Bărbatul a făcut şi primele declaraţii.
Percheziții la locuința unui bărbat bănuit că practica ilegal profesia de dentist într-o comună din Ilfov. Fostul zidar ar fi învățat meseria de la soția lui
După cazul pretinsului chirurg italian, polițiştii din Ilfov au descoperit un fals dentist în comuna Gruiu, de lângă Snagov, nu departe de Capitală. Bărbatul, de profesie zidar, avea acasă un adevărat cabinet stomatologic. O femeie a reclamat la poliţie că soțul ei a avut dureri mari după ce şi-a făcut dantura la "zidarul dentist". Poliţiştii au făcut sâmbătă percheziţii la el acasă. Bărbatul a fost dus la audieri și lăsat să plece după câteva ore. El va fi cercetat în libertate.

