Colegiul Medicilor
Scandal cu bătaie pe holurile Spitalului de Urgență din Vaslui. Pacienta care a intrat în comă la zece minute după ce medicii i-au făcut o clismă și au trimis-o acasă, a fost deconectată de la aparate și a murit. Rudele n-au fost nici măcar consultate și au sărit să-i linșeze pe medici. Îi acuză de neglijență și spun că vor face plângere la Poliție și la Colegiul Medicilor. Doctorii susțin însă că femeia avea șanse de supraviețuire extrem de mici, așa că au ales varianta deconectării.
Infochioșcuri în spitalele din România. Pacienții vor fi întrebați dacă sunt mulțumiți de serviciile medicale
În următoarele luni, vor apărea infochioşcuri în cele mai mari spitale din România. De pe monitoare, pacienţii vor afla informaţii despre bolile cu care au fost diagnosticaţi şi vor putea să spună dacă au fost mulţumiţi de serviciile medicale, tratament, timpul de aşteptare şi comportamentul personalului. Bolnavii nu vor fi întrebaţi însă dacă au fost nevoiţi să cumpere pastile cu bani din propriul buzunar sau dacă li s-a cerut şpagă.
Trei doctori au fost găsiți vinovați că au ucis pacienți prin neglijență, anul trecut. Au rămas fără dreptul de a profesa
Greşelile făcute de trei doctori i-au lăsat fără dreptul de a practica medicina. Fie pentru că şi-au depăşit competenţele profesionale, nu au parcurs toţi paşii consultului sau nu au folosit corespunzător instrumentarul, pacienţii lor au decedat. În total, au fost chemaţi să dea explicaţii în faţa Comisiei Superioare de Disciplină a Colegiului Medicilor peste 150 de medici.
Povestea dramatică a unui băiat de 16 ani. Adolescentul riscă să-şi piardă un picior, după o lovitură banală la fotbal
Riscă să-şi piardă un picior, după o lovitură banală la fotbal. O infecţie îi macină sănătatea de ani de zile, iar şansele de vindecare depind de o sumă de bani uriaşă pentru familia lui. Este povestea dramatică a unui băiat de 16 ani dintr-o comuna gorjeană. Părinţii susţin că s-a infectat în spitalul din Turceni, dar ancheta făcută de Colegiul Medicilor nu a găsit niciun vinovat.
Caransebeş: Acuzaţii de malpraxis şi ucidere din culpă, după o operaţie realizată fără consimţământul pacientului
Acuzaţii grave de malpraxis şi ucidere din culpă la adresa mai multor medici de la Spitalul Municipal din Caransebeş, printre care şi preşedintele Colegiului Medicilor din România, Gheorghe Borcean. Familia unei paciente care a decedat susţine că aceştia au operat-o, deşi nu a avut acceptul nimănui.
Tragedie într-o familie din Prahova. Părinţii şi-au pierdut bebeluşul la doar 24 de ore de la naştere
Bebeluşul a murit la doar 24 de ore de la naştere, deşi medicii i-au asigurat pe părinţi că naşterea a decurs bine şi că este sănătos. Cadrele medicale de la maternitatea din Ploieşti susţin că starea copilului s-a înrăutăţit repede şi nu a mai fost timp pentru un transfer. Băieţelul ar fi avut probleme respiratorii. Părinţii acuză că nu au fost informaţi că micuţul se simţea atât de rău. Au făcut plângere la poliţie şi la Colegiul Medicilor.

