Jumătate din România duce lipsă de medici. Colegiul Medicilor propune angajări fără concurs

Jumătate din România duce lipsă de medici. Cel mai mult au de suferit locuitorii din oraşele mici şi de la sate, unde cadrele medicale sunt cu greu convinse să se angajeze. În încercarea de a rezolva această problemă, Colegiul Medicilor propune ca în judeţele cu deficit major, medicii să fie angajaţi fără concurs, doar pe baza unui interviu. Reacţiile nu au întârziat să apară.

Telefoanele medicilor de familie s-au înroşit după îndemnul ministrului Sănătăţii ca lumea să meargă la cabinete pentru reţete şi să ia din farmacii pastilele cu iod

Avalanșă de cereri de rețete pentru iodura de potasiu. Pentru a evita blocajele, medicii cer programare, mai ales că pericolul din Ucraina nu este iminent. Liderii federaţiei patronale propun să fie creat un site care să le permită farmaciştilor să dea pastilele fără reţetă, pe bază de cod numeric personal.

De la înghețarea angajărilor la stat, la pacienți puși pe drumuri. Secții întregi din spitale riscă să se închidă. Manager: Fără prestări de servicii, nu o să avem bani de facturi și de medicamente

Sistemul sanitar din România se confruntă deja cu o lipsă de cadre medicale. Cel mai puternic sunt afectate spitalele din oraşele mici, unde greu se găsesc medici, asistente sau infirmiere. Îngheţarea timp de 6 luni a angajărilor la stat ar putea duce inclusiv la închiderea unor secţii. Asta înseamnă din nou pacienţi care vor fi puşi pe drumuri în căutarea ajutorului medical de care au nevoie.

Acuzații de malpraxis la spitalul de urgență din Brăila. ”Nu i-au dat de mâncare, mâncarea cumpărată de mine nu a ajuns la ea. O asistentă a zis că mi se pare mie”

Fiul unei femei de 83 de ani îi acuză pe doctorii spitalului de urgență din Brăila de malpraxis şi neglijenţă. Bărbatul susține că mama să a luat din unitatea medicala o infecție nosocomială, care i-a agravat starea şi a dus în final la moartea pacientei. Familia a făcut plângeri la Colegiul Medicilor și la poliție.

Colegiul Medicilor Bucureşti: Creşterea explozivă a cazurilor de COVID-19 înseamnă deja o presiune mare pe sistemul medical

Creşterea explozivă a cazurilor de COVID-19 din valul 5 al pandemiei înseamnă deja "o presiune mare" pe sistemul medical, în primul rând pe medicii de familie şi pe cadrele Serviciului de Ambulanţă Bucureşti-Ilfov, subliniază reprezentanţii Colegiului Medicilor Bucureşti. Ei atrag atenția că presiunea este resimţită şi în spitalele care tratează pacienţi cu SARS-CoV-2.

Întrebare la Maratonul Informării: E nevoie de booster la vaccinare în cazul celor care au două doze și au trecut și prin boală? Iată răspunsul!

Multe întrebări s-au pus astăzi medicilor care participă la Maratonul Informării de la Biblioteca Națională a României și una dintre ele a fost despre persoanele care sunt deja vaccinate cu două doze și care au trecut și prin boală. În cadrul unei dezbateri transmise de TVR 1, dr. Valeriu Gheoghiță, președintele Comitetului Național de Coordonare a Activităților privind Vaccinarea împotriva COVID-19, a răspuns dacă mai este sau nu nevoie de doza a treia. Iată explicația specialistului:

Ultima Oră

Cele mai citite