Un medic chirurg de la Institutul Oncologic din Bucuresti este acuzat de ucidere din culpă şi a fost reţinut. Atenţie, sunt detalii care vă pot afecta emoţional.
16 May 2024, 12:57 (actualizat 16 May 2024, 13:00)
Fostul președinte al Societății Române de Anestezie și Terapie Intensivă, în prezent prim-vicepreședinte, medicul Dorel Săndesc a explicat la Tema Zilei ce este noradrenalina, medicamentul administrat pacienților de la Spitalul Sfântul Pantelimon.
Au fost decese care nu puteau fi evitate. Este prima concluzie a anchetei interne declanşate la Spitalul Sfântul Pantelimon din Capitală, după ce o asistentă a acuzat că în doar 4 zile au murit 20 de pacienţi, dintre care 17 în Secţia de Anestezie şi Terapie Intensivă.
12 April 2024, 10:41 (actualizat 12 April 2024, 19:48)
Negocierile dintre medici și CNAS s-au încheiat, iar președintele CMR Daniel Coriu a anunțat rezultatele acestora: valorile punctelor pentru medicina primară și ambulatoriu rămân aceleași ca în 2023, însă doar pentru primele 6 luni ale acestui an.
18 January 2024, 17:26 (actualizat 18 January 2024, 20:18)
O doctoriță și o asistentă de la Maternitatea din Drobeta-Turnu Severin, care au fost reținute ieri pentru că nu ar fi intervenit pentru nașterea unui copil, vor fi anchetate sub control judiciar. Urmează informații cu puternic impact emoțional!
Demiterea managerului spitalului din Botoşani unde medicii au lăsat o gravidă în stare gravă să moară e un gest normal, dar nu e suficient, a declarat prim-ministrul Marcel Ciolacu. E nevoie de proceduri clare și măsuri pentru împiedicarea unor asemenea tragedii, a spus premierul, mai ales că e vorba despre spitale în care s-au investit milioane de euro.
Ministru Sănătății, Alexandru Rafila, a declarat miercuri că a fost afectat foarte serios de cazul gravidei de la Botoșani, care a murit pentru că nu a primit îngrijiri medicale la timp. El a transmis că acest caz ar trebui să dea de gândit asupra realției medic-pacient.
Angajaţii din sistemul sanitar cer scutirea de la plata contribuţiei de asigurări de sănătate. Au inițiat chiar o petiție online, cu argumentul că măsura ar însemna recunoașterea muncii cadrelor medicale, dar și o cale de a le convinge să nu mai plece din țară. Reprezentanții SANITAS susțin, însă, că banii din asigurări ar trebui să rămână în sistem, tocmai pentru că finanțarea este insuficientă.
Este anchetă la Maternitatea Spitalului Județean din Drobeta-Turnu Severin, după plângerea depusă de doi tineri care ar fi trebuit să devină părinți. Bebelușul lor a murit cu puțin timp înainte ca femeia să intre în sala de nașteri, deși în sarcină nu avusese probleme. Cei doi au sesizat și Colegiul Medicilor.