Primele măsuri pentru reducerea cheltuielilor bugetare: achiziții centralizate. "Va crește șpaga", acuză opoziția

Instituţiile şi agenţiile de stat nu vor mai putea face achiziţii aşa cum doresc, ci doar centralizat. Executivul ar avea nevoie să cumpere un soft pentru asta. Și, ca să mai taie din cheltuieli, ia în calcul să reorganizeze ministerele şi agenţiile publice. Sunt primele măsuri pentru reducerea cheltuielilor bugetare anunțate de ministrul de Finanțe.

Ședință de guvern. În discuție: creșteri de salarii, o nouă ordonanță de urgență privind cheltuielile bugetare

Guvernul a avut marți dimineață o ședință fulger. Pe agendă s-au aflat creșterea salariului minim pentru angajații din construcții, agricultură și industria alimentară, creșteri de salarii pentru angajații din educație. Noua ordonanţă de urgenţă privind cheltuielile bugetare atât la nivel central cât şi la nivel local a constituit o altă temă de discuție.

Guvernul a înghețat anumite cheltuieli bugetare până la finalul anului. Primăriile nu mai pot organiza spectacole, iar angajații din ministere nu mai primesc al treisprezecelea salariu

Primăriile nu vor mai putea organiza pe bani publici concerte și festivaluri, iar angajații din ministere nu vor mai primi al treisprezecelea salariu. Excepții se fac însă în Educație, Sănătate, dar și la Primăria Timișoara. Acolo, banii din bugetul local pot fi folosiți pentru evenimente, fiindcă orașul e Capitala europeană a culturii.

Guvernul vrea cheltuieli bugetare mai mici la finalul anului. Primarii de comune și companiile de energie nu sunt de acord cu măsurile Executivului

Reducerea cheltuielilor bugetare dorită de Guvern pentru finalul anului nu scapă de critici. Primarii de comune susțin că astfel de măsuri sunt neconstituționale și se pregătesc să conteste ordonanța guvernului, după ce va fi adoptată. Alarmate sunt și companiile din energie care se tem că limitarea plăților pentru compensarea facturilor va duce la blocajul pietei.

Ultima Oră

Cele mai citite