Măsuri pentru reducerea cheltuielilor bugetare: reorganizarea ministerelor și agențiilor publice, achiziții centralizate pentru instituțiile de stat. „Va crește șpaga”, acuză voci din opoziție

4 martie 2024, 20:42 (actualizat 4 martie 2024, 21:13)

Instituţiile şi agenţiile de stat nu vor mai putea face achiziţii aşa cum doresc, ci doar centralizat. Executivul ar avea nevoie să cumpere un soft pentru asta. Și, ca să mai taie din cheltuieli, ia în calcul să reorganizeze ministerele şi agenţiile publice. Sunt primele măsuri pentru reducerea cheltuielilor bugetare anunțate de ministrul de Finanțe.

Ordonanța de urgență prin care guvernul vrea să reducă cheltuielile bugetare ar putea include o reorganizare a ministerelor și a agențiilor, dar și cumpărarea unui soft care să le permită instituțiilor să facă achiziții comune.

Marcel Boloș, ministrul Finanţelor Publice: – Încercăm pentru spitale ca să avem un prim proiect pilot pentru ceea ce înseamnă achizițiile centralizate.

Reporter: – S-ar putea să extindeți această măsură și pentru toate celelalte instituții?

Marcel Boloș, ministrul Finanţelor Publice: – În funcție de cum vor decurge lucrurile și procedurile de achiziție publică, vom lua decizia cea mai bună ca să avem un control cât mai bun pe cheltuieli.

Reporter: – O să vedem concedieri din instituțiile statului?

Marcel Boloș, ministrul Finanţelor Publice: – Nu pot să vă dau un răspuns de vreme ce termenul pentru reorganizarea instituțiilor a fost amânat până în data de 30 iunie.

Opoziția critică măsurile și consideră că nu ar fi eficiente achizițiile centralizate.

Radu Mihail, senator USR: „Oricum e o glumă, pentru că au avut câte ordonanțe, 2-3 ordonanțe anul trecut, ne tot spuneau că taie cheltuieli, că se ocupă, că fac, nu au făcut absolut nimic. Au crescut cheltuielile într-un ritm fabulos. (…) În cazul specific al României, de obicei când faci achiziții de genul ăsta, crește șpaga.”

Alin Coleșa, deputat AUR: „Mi se pare o măsură care crește birocrația, pentru că o procedură de achiziție care să implice exclusiv partea centrală, iar toate instituțiile publice din teritoriu să aștepte ca acea parte centrală, care este una singulară, să deruleze întreg procesul (…) mi se pare o prostie, evident, care nu cred că va duce la scăderea cheltuielilor.”

La finalul lui 2023, în instituţiile şi autorităţile publice din România erau 1,2 milioane de angajați, cu 13.000 mai mulți față de începutul anului.

Potrivit datelor publicate de Ministerul Finanţelor, 64% din totalul posturilor de la stat sunt în administraţia publică centrală.

Marea provocare pentru guvern rămâne deficitul bugetar.

Luna ianuarie a acestui an, spre exemplu, s-a încheiat cu un deficit bugetar de aproape 8 miliarde de lei, adică 0,45% din PIB, în creștere față de deficitul înregistrat în ianuarie anul trecut, care era de 4 miliarde de lei, adică 0,25% din PIB.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite