bebelusi
Maternitatea Giuleşti va relua internările joi sau vineri, dacă probele prelevate azi dimineaţă vor arăta că nu mai sunt probleme. Anunţul a fost făcut la Iaşi de ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea.
Încă trei bebeluși contaminați cu stafilococ. Copiii au fost născuți la Maternitatea Giulești
Încă trei bebeluși născuți la Maternitatea Giulești au fost contaminați cu stafilococ auriu. Bilanțul ajunge astfel la 30 de copii. Dintre aceștia 15 sunt spitalizați la Grigore Alexandrescu și la Marie Curie.
Alţi trei bebeluşi de la Maternitatea Giuleşti, internaţi la “Grigore Alexandrescu”. Medicii suspectează că sunt contaminaţi cu stafilococ auriu
Încă trei bebeluşi născuţi la maternitatea Giuleşti au fost internaţi în ultimele ore la Spitalul Grigore Alexandrescu. Medicii suspectează că sunt contaminaţi cu stafilococ auriu. Până acum, analizele au arătat că 21 de bebeluşi au bacteria.
21 de copii născuți la Maternitatea Giulești sunt contaminați cu stafilococul auriu
Crește numărul bebelușilor infectați cu stafilococ auriu. Analizele au arătat că încă trei bebeluși născuți la Maternitatea Giulești sunt contaminați. Ema Schweninger ne dă mai multe informații, prin telefon.
Alți trei copii născuți la Maternitatea Giulești ar putea fi contaminați cu stafilococul auriu
Încă trei bebeluşi născuţi la Maternitatea Giuleşti au fost internaţi în ultimele ore în Spitalul Grigore Alexandrescu.
Bebelușii Centenarului. Zeci de copii au venit pe lume în această zi specială
Zeci de bebeluşi s-au născut în toată ţara în această zi specială. Mai fericite ca oricând, mămicile spun că se simt împlinite.
Au fost depistați încă trei bebeluși contaminaţi cu stafilococ auriu. Numărul cazurilor a ajuns la 17
Creşte numărul bebeluşilor contaminaţi cu stafilococ auriu. Medicii de la Spitalul Grigore Alexandrescu spun că analizele au ieşit pozitive pentru încă trei copii. Astfel, numărul cazurilor a ajuns la 17.
DSP: De vineri se sistează toate internările în maternitatea Giulești. 11 angajaţi din secţia de Neonatologie sunt contaminați cu stafilococ auriu. 14 bebeluși bolnavi
Creşte numărul copiilor internaţi la spitalul Grigore Alexandrescu şi al celor contaminaţi cu stafilococ auriu. Se confirmă o posibilă sursă de contaminare. 11 angajați ai maternităţii Giuleşti sunt purtători de stafilococ auriu, potrivit Direcţiei de Sănătate Publică din Bucureşti. Se fac teste în continuare la spitalul Giuleşti. Situaţia de aici era cunoscută şi de autorităţi de cel puţin două săptămâni, când s-au limitat şi internările.
Controale în maternități, după ce 12 bebeluși au fost contaminați cu stafilococ auriu
Autoritățile sunt în alertă, după ce 12 bebeluşi au fost contaminaţi cu stafilococ auriu. Toți s-au născut la Maternitatea Giulești din Capitală. Micuții au ajuns, la doar câteva zile după externare, la Spitalul Grigore Alexandrescu, după ce le-au apărut pustule.

