Maternitatea Giuleşti va fi amendată

Maternitatea Giuleşti va relua internările joi sau vineri, dacă probele prelevate azi dimineaţă vor arăta că nu mai sunt probleme. Anunţul a fost făcut la Iaşi de ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea.

DSP: De vineri se sistează toate internările în maternitatea Giulești. 11 angajaţi din secţia de Neonatologie sunt contaminați cu stafilococ auriu. 14 bebeluși bolnavi

Creşte numărul copiilor internaţi la spitalul Grigore Alexandrescu şi al celor contaminaţi cu stafilococ auriu. Se confirmă o posibilă sursă de contaminare. 11 angajați ai maternităţii Giuleşti sunt purtători de stafilococ auriu, potrivit Direcţiei de Sănătate Publică din Bucureşti. Se fac teste în continuare la spitalul Giuleşti. Situaţia de aici era cunoscută şi de autorităţi de cel puţin două săptămâni, când s-au limitat şi internările.

Ultima Oră

Cele mai citite