Sute de mame și bebeluși mor în fiecare an în România. Peste 40 de mii de gravide nasc fără să vină la medic în timpul sarcinii

Mame și bebeluși ajung la medic când nu se mai poate face nimic. Multe gravide își duc sarcina pe picioare, fără să știe că un doctor trebuie să le urmărească sarcina. Statisticile sunt îngrijorătoare: peste 40 de mii de gravide au născut fără să vină măcar o dată la un consult, iar jumătate dintre acestea erau minore.

Prematurii au dat petrecere. 80 de copii le-au mulțumit medicilor și asistentelor că i-au ajutat să trăiască

80 de copii născuţi înainte de termen le-au mulţumit medicilor şi asistentelor de la Maternitatea Cantacuzino că i-au ajutat să trăiască. Doctorii de la terapie intensivă, la fel ca și neonatologii, fac eforturi uriaşe pentru ca toţi bebeluşii să supravieţuiască. Datele arată că în ţara noastră, la fiecare şase ore, un copil moare pentru că din multe maternităţi lipseşte aparatura.

În așteptarea avizului de funcționare. Cătălin Cîrstoveanu: Putem să scădem mortalitatea infantilă prin investiția în bănci de lapte matern

Banca de lapte matern de la Spitalul "Marie Curie" din Capitală este gata de aproape șase luni și așteaptă acum avizul de funcționare de la Ministerul Sănătății. Medicul Cătălin Cîrstoveanu a explicat pentru TVR că existența unei bănci de lapte matern este una dintre metodele prin care România poate scădea rata mortalității infantile, aflată în prezent la cote alarmante.

Orașul Fălticeni are o maternitate nouă. Ministrul Sănătății: Nu a fost cel mai fericit mod în care au fost transportate incubatoarele

Orașul Fălticeni are o maternitate nouă. La inaugurare a participat, vineri, și ministrul Sănătății, Florian Bodog, care a dat asigurări că bebelușii vor beneficia de cele mai bune condiții. Asta după ce în urmă cu două zile incubatoarele din maternitatea veche au fost mutate în clădirea nouă cu un tractor al Primăriei, fără să fie protejate corespunzător.

Ultima Oră

Cele mai citite