UE, o țintă favorită a hackerilor, intensifică lupta cu infractorii cibernetici

Comisia Europeană intensifică eforturile pentru a combate criminalitatea informatică, la doar câteva zile după ce Agenția Europeană pentru Medicamente a fost ținta unui atac cibernetic. Executivul de la Bruxelles a anunțat un set de măsuri care să permită identificarea și pedepsirea celor care atacă serverele Uniunii Europene. Un rol fundamental în această luptă îl va avea Centrul European pentru Securitate Cibernetică, găzduit de București începând de anul viitor.

Atac cibernetic asupra companiilor care dezvoltă vaccinul anti-COVID-19

Hackerii ruşi şi nord-coreeni au încercat să spargă sistemul mai multor companii farmaceutice implicate în dezvoltarea vaccinului anti-COVID-19, din mai multe ţări, inclusiv Franţa, Coreea de Sud şi SUA, a informat vineri gigantul Microsoft Corp, citat de Reuters şi DPA.

SUA: Sistemele IT din spitale, atacate de hackeri

Autorităţile din Statele Unite ale Americii au avertizat că sistemele IT din spitale sunt vizate de hackeri, care încearcă să le infecteze cu viruşi tip ransomware, relatează joi dpa.

Ultima Oră

Cele mai citite