Telemunca sporeşte riscul de a deveni ţinta unui atac cibernetic

Hackerii au atacat mai multe companii și au cerut răscumpărări, în timpul crizei coronavirusului, în contextul în care mulţi dintre angajaţii acestora au lucrat de acasă, în regim de telemuncă, conform concluziilor unui studiu publicat luni, transmite DPA.

Atenție ce e-mailuri deschideți! România este sub un atac masiv al piraților internetului

'Salutare, trebuie să îţi dau veşti proaste. De câteva luni am obţinut acces la toate dispozitivele tale'. Aşa încep mesajele pe care atacatorii cibernetici le trimit victimelor. În această perioadă, România este ţinta unor atacuri prin e-mail. Utilizatorii de internet sunt păcăliţi să plătească mii de dolari, în criptomonede, pentru ca atacatorii să nu publice imagini compromiţătoare. Specialiştii atrag atenţia să nu facem astfel de plăţi şi să nu picăm în capcana hackerilor.

Cum a dejucat SRI un atac cibernetic la Spitalul Witting din Capitală. Sfaturile specialiștilor

Dacă primiți un link cu rezultatele la Jocurile Olimpice, programul sportivilor români în competiție sau cu o hartă cu evoluția cazurilor de coronavirus în țările în care v-ați putea petrece vacanța fiți prudenți și nu-l deschideți. Sunt de fapt mesaje de la hackeri, iar dacă accesați pagina vă vor bloca fișiere din calculator și vor cere recompensă. Un atac similar a avut loc zilele trecute la Spitalul Witting din Capitală și a fost nevoie de intervenția specialiștilor SRI.

Se înmulțesc atacurile cibernetice. Sunt vizate îndeosebi interesele americane

70 de milioane de dolari, atât au cerut hackerii în schimbul datelor blocate în urma atacului cibernetic masiv de săptămâna trecută, care a afectat sute de companii din întreaga lume. Printre victimele ofensivei se numără și Ministerul suedez al Apărării. Există indicii că în spatele atacului s-ar afla o grupare care are legături cu Rusia.

Atac cibernetic la primăria din Oradea. Cei care au vrut să solicite diverse documente de la primărie au făcut drumul degeaba

Alertă la primăria din Oradea. Activitatea cotidiană a fost afectată după ce instituția a fost atacată sâmbătă de hackeri. În urma breşei de securitate, o parte din baza de date a instituţiei a fost criptată și a devenit temporar inaccesibilă. Așa că localnicii nu au putut decât să plătească taxe şi impozite, dar nu și să ridice documente sau autorizații.

Ultima Oră

Cele mai citite