Au ajuns în România primele trei avioane cisternă ale SUA
Primele aeronave americane de realimentare au ajuns în România. Potrivit unor surse, trei astfel de aparate sunt la noi în ţară, dar nu în bazele pentru care au primit aprobare. Consiliul Suprem de Apărare a țării a analizat și aprobat miercuri solicitarea Statelor Unite de dislocare a unor trupe și avioane în România.
„Bazele operaționale ale Forțelor SUA din Europa, inclusiv cele din România, găzduiesc în mod obișnuit aeronave militare americane (și personal) în tranzit, în conformitate cu acordurile privind accesul, staționarea și survolul încheiate cu aliații și partenerii. Având în vedere securitatea operațională a mijloacelor și personalului american, nu se pot divulga alte detalii” – se arată într-un mesaj al Comandamentului Statelor Unite pentru Europa, care citează un oficial al Departamentului de Război.
Aprobarea CSAT a fost, mai apoi, validată în plenul parlamentului.
În declaraţia făcută după şedinţa CSAT, preşedintele Nicuşor Dan a explicat că este vorba despre echipamentele sunt defensive și nu sunt înzestrate cu armament propriu-zis, dar şi că dislocarea este una temporară.
Autoritățile române au aprobat solicitarea Statelor Unite de a trimite în România, în contextul războiului din Iran, trupe suplimentare, avioane de realimentare și echipamente de monitorizare.
Cererea a fost aprobată întâi de Consiliul Suprem de Apărare a Țării și a fost apoi votată în Parlament, în urma unei ședințe cu scandal.
Românii nu trebuie să fie îngrijoraţi, ţara este mai în siguranţă prin prezenţa militară americană sporită, a dat asigurări preşedintele Nicuşor Dan.

