Statele Unite vor să trimită în România avione cisternă, sute de militari şi alte echipamente care să sprijine războiul din Iran. Vor folosi două baze militare: Kogălniceanu şi Câmpia Turzii, dar au legătură şi cu scutul de la Deveselu. Administraţia Trump a trimis o cerere oficială, care este clasificată. CSAT şi apoi Parlamentul au discutat şi aprobat solicitarea. Românii nu trebuie să fie îngrijoraţi, ţara este mai în siguranţă prin prezenţa militară americană sporită, spune preşedintele Nicuşor Dan.
Copy and paste this URL into your WordPress site to embed
Copy and paste this code into your site to embed