România se pregătește pentru Festivalul Olimpic al Tineretului European, pe care îl va organiza anul viitor. Autoritățile locale nu pot începe însă investițiile din cauză că nu este aprobat încă bugetul național
România se pregătește pentru Festivalul Olimpic al Tineretului European, pe care îl va organiza anul viitor. O olimpiadă europeană mai mică, destinată sportivilor cu vârste cuprinse între 14 și 18 ani. Peste o mie de sportivi din aproape 50 de țări sunt așteptați la competițiile care vor avea loc între 14 și 21 februarie 2027, în județele Brașov și Covasna. Însă autoritățile locale nu pot începe investițiile din cauză că nu este aprobat încă bugetul național.
Istoria Festivalului Olimpic al Tineretului European începe în 1993 cînd Italia a fost gazda evenimentului. România a reușit să organizeze cu succes o ediție de iarnă în 2013 și are iar șansa de a găzdui competiția de iarnă, anul viitor. Concursurile vor avea loc la Brașov, Poiana Brașov, Predeal, Sfântu Gheorghe, Târgu Secuiesc, Râșnov, Cheile Grădiștei și în comuna Fundata. Brașovul, Râșnovul, Predealul și Cheile Grădiștei sunt deja la a doua experiență de acest fel, iar organizatorii știu la ce să se aștepte.
Primăriile vor să fac investiții pentru a oferi condiții cât mai bune. Brașovul vrea să construiască în Masivul Postăvaru un al doilea lac de acumulare, pentru a face suficientă zăpadă artificială. Autoritățile din Râșnov vor să îmbunătățească infrastructura complexului de trambuline.
Și localitățile care vor găzdui pentru prima dată competiții se declară pregătite. La Sfântu Gheorghe vor avea loc meciuri de hochei masculin, iar la Târgu Secuiesc – de hochei feminin. Pentru a respecta termenele, primăriile cer guvernului să adopte bugetul național cât mai repede. Au nevoie de alocări bugetare de aproape 20 de milioane de euro pentru modernizarea bazelor sportive și pentru organizarea evenimentului.
La Brașov au fost prezentate și cele trei mascote ale evenimentului – un urs, o veveriță și un cerb.

