Zi plină de medalii pentru România la Festivalul Olimpic al Tineretului European din Slovacia. La Banska Bystrica, juniorii tricolori au câștigat de două ori argintul și de două ori bronzul.
România a câştigat medalia de aur în concursul feminin pe echipe din cadrul celei de-a XVI-a ediţii de vară a Festivalului Olimpic al Tineretului European, desfășurat la Banska Bystrica, Slovacia.
România a câştigat primele medalii la Festivalul Olimpic al Tineretului European. Georgiana Antuca a luat aur în concursul de lupte, în timp ce Ana-Maria Pîrvu s-a mulţumit cu argintul.