Război în Orientul Mijlociu: SUA și Israelul au lovit uzina nucleară Natanz. Washington analizează extragerea uraniului iranian
Atacurile asupra Iranului continuă. A fost lovită și uzina de îmbogățire a uraniului de la Natanz. Donald Trump a declarat că Statele Unite sunt foarte aproape de a-și îndeplini obiectivele în Iran și de a pune capăt războiului. Iar armata SUA susține că, după ce a bombardat un depozit subteran plin cu arsenal militar, a subminat capacitatea Iranului de a amenința Strâmtoarea Ormuz. De asemenea, au fost distruse și centrele de sprijin pentru serviciile de informații și radare folosite pentru a monitoriza mișcările navelor. În paralel, presa americană scrie că Washingtonul ia în calcul trimiterea unei forțe de elită pentru securizarea uraniului îmbogățit din Iran. Și Teheranul a făcut o mișcare îndrăzneață: a trimis două rachete cu rază medie de acțiune spre o bază americană aflată la 4 mii de kilometri depărtare.
Preşedintele american a transmis pentru prima dată că ia în considerare o reducere treptată a operaţiunilor militare împotriva Iranului.
Donald Trump – preşedintele SUA: Eu cred că am câștigat. Le-am distrus marina, forțele aeriene. Le-am distrus sistemul antiaerian. Am distrus totul. Suntem liberi. Din punct de vedere militar, tot ce fac este să blocheze strâmtoarea.
Pe de altă parte, presa americană a scris că Administrația Trump analizează opțiunea trimiterii unei forțe de elită pentru a securiza sau extrage stocul de uraniu puternic îmbogățit al Iranului. Aproximativ 450 de kilograme din acesta se află îngropat sub siturile nucleare bombardate de americani vara trecută. Agenția Internațională pentru Energie Atomică a avertizat că manipularea materialului este extrem de periculoasă.
Cu toate acestea, SUA și Israelul au lansat astăzi un atac asupra uzinei de îmbogățire a uraniului de la Natanz. Iranul a informat Agenția Internațională pentru Energie Atomică despre incident. Nu a fost raportată nicio creștere a nivelurilor de radiații.
Separat, Israelul a avertizat că intensitatea loviturilor asupra Iranului va crește semnificativ în următoarele zile.
Israel Katz – ministrul israelian al Apărării: În această săptămână, intensitatea atacurilor pe care IDF și armata americană le vor efectua împotriva regimului terorist iranian și împotriva infrastructurilor de care acesta se bazează va crește semnificativ, iar campania condusă de președintele american Donald Trump și de premierul israelian Benjamin Netanyahu va continua.
Cea mai dificilă decizie de război a lui Trump: să trimită sau nu trupe terestre în Iran?
Capitala iraniană a fost și astăzi ținta bombardamentelor. Forțele israeliene au avut în vedere infrastructura regimului aflat la conducerea țării.
În paralel, armata israeliană a lansat noi atacuri aeriene asupra țintelor Hezbollah din Liban. Înainte de aceasta, Israelul a îndemnat populația să părăsească zonele vizate.
De cealaltă parte, Iranul a lansat cel puțin două rachete balistice asupra bazei militare comune americano-britanice Diego Garcia, din Oceanul Indian. Niciuna dintre rachete nu a lovit unitatea. Este pentru prima dată când Iranul utilizează o rachetă balistică cu rază intermediară de acțiune într-un conflict. Autoritățile de la Teheran au declarat că rachetele sunt limitate la o rază de acțiune de două mii de kilometri. Însă insula Diego Garcia se află la aproximativ 4 mii de kilometri de Iran.
Fragmente rezultate după interceptarea unei rachete iraniene s-au prăbușit în apropierea Orașului Vechi din Ierusalim și au provocat pagube. Și o grădiniță din Tel Aviv a fost avariată.
Emiratele Arabe Unite au interceptat trei rachete balistice și opt drone lansate din Iran. În Irak, un atac cu dronă a vizat sediul Serviciului Național de Informații.

