Iranul a lansat rachete către baza britanico-americană de pe insula Diego Garcia

21 March 2026, 13:15 (actualizat 21 March 2026, 19:25)

BBC informează că două rachete iraniene au fost lansate către baza suverană britanică de pe insula Diego Garcia. Niciuna dintre acestea nu a ajuns la bază.

Publicația The Wall Street Journal a relatat prima despre lansările de rachete, citând oficiali americani anonimi. BBC a discutat cu surse separate care au confirmat ulterior că informația este corectă.

Ministerul Apărării din Regatul Unit (MoD) nu a confirmat, dar nici nu a negat că două rachete iraniene au fost lansate către bază.

Acesta a declarat într-un comunicat că atacurile iresponsabile ale Iranului în regiune reprezintă „o amenințare la adresa intereselor britanice și a aliaților Marii Britanii”.

Regatul Unit a acordat permisiunea armatei americane să desfășoare ceea ce numește misiuni de bombardament defensive de pe Diego Garcia.

Până în prezent, nu există informații că SUA ar fi desfășurat astfel de misiuni de bombardament de la baza britanică suverană din Oceanul Indian.

Totuși, SUA au efectuat misiuni de bombardament de la baza RAF Fairford din Gloucestershire.

Regatul Unit nu a acordat SUA permisiunea de a desfășura misiuni de atac de la baza RAF Akrotiri din Cipru.

Care este importanța bazei militare Diego Garcia

Diego Garcia este cea mai mare insulă din arhipelagul Chagos din Oceanul Indian și găzduiește o bază militară comună a forțelor armate britanice și americane.

La începutul acestei luni, SUA au primit permisiunea din partea Regatului Unit să utilizeze această bază — precum și RAF Fairford din Gloucestershire — pentru operațiuni defensive menite să prevină lansarea de rachete de către Iran care ar putea pune în pericol interesele sau viețile britanice.

Vineri, Regatul Unit a fost de acord să permită SUA să folosească baze britanice pentru a lansa lovituri asupra unor obiective iraniene care vizează Strâmtoarea Ormuz.

Diego Garcia este strict interzisă majorității civililor și se află la aproximativ 1.000 de mile (1.609 km) de cea mai apropiată masă terestră.

Insula izolată se află de mult timp în centrul unui litigiu teritorial între Regatul Unit și Mauritius. Conform unui acord între cele două țări, anunțat în luna mai a anului trecut, Regatul Unit va închiria Diego Garcia pentru o perioadă de 99 de ani, la un cost mediu anual de 101 milioane de lire sterline.

Cum și-a schimbat Regatul Unit poziția privind utilizarea bazelor sale de către SUA

28 februarie:
În timp ce SUA și Israel își intensificau războiul împotriva Iranului, Regatul Unit a refuzat să acorde permisiunea Americii de a folosi bazele sale militare pentru a sprijini atacuri.

1 martie:
Prim-ministrul Keir Starmer a declarat a doua zi că permisiunea a fost acordată pentru lovituri „defensive” asupra unor situri de rachete iraniene, de la RAF Fairford din Gloucestershire și Diego Garcia din Oceanul Indian.

El a subliniat că Regatul Unit nu „crede în schimbarea de regim prin bombardamente”. Două zile mai târziu, Donald Trump l-a numit „nu e deloc un Winston Churchill” pentru abordarea sa în această chestiune.

20 martie:
Regatul Unit a anunțat ieri că bazele sale pot fi folosite pentru lovituri asupra unor obiective iraniene care vizează Strâmtoarea Ormuz.

Această decizie a venit la scurt timp după ce Donald Trump i-a numit pe aliații NATO „lași” pentru că nu fac mai mult pentru a menține deschis acest coridor maritim esențial, iar Iranul a avertizat Regatul Unit că permiterea utilizării bazelor de către SUA ar fi considerată „participare la agresiune”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite