Secretarul de stat american Antony Blinken a părăsit luni Washingtonul cu destinaţia Bruxelles, unde urmează să discute cu aliaţii SUA din cadrul NATO o serie de dosare fierbinţi, între care programul nuclear iranian şi tensiunile ruso-ucrainene, relatează France Presse.