Programul nuclear iranian a fost dat înapoi cu câțiva ani în urma bombardamentului american
Bombardamentele Statelor Unite au produs distrugeri semnificative siturilor nucleare iraniene, arată imaginile din satelit. Urmele lăsate de bombele anti-buncăr se văd clar, inclusiv la Fordow și, susțin specialiștii, programul nuclear iranian a fost cel puțin aruncat înapoi ani buni.
Televiziunea americană CBS a comparat fotografiile din satelit făcute de Maxar Tehnologies cu siturile iraniene înainte și după ce au fost lovite de bombardierele B-2. Urmele lăsate de bombele GBU-57 de aproape 14 tone se văd clar.
La Fordow chiar terenul se pare că s-a surpat serios. 7 bombardiere B-2 au luat parte la atac și fiecare a avut câte 2 bombe anti-buncăr, bombe care pot străpunge la 60 de metri sub pământ.
Centrul subteran de la Fordow a fost construit în anii 2000, undeva la 80-100 de metri sub pământ. Se pare că înaintea atacului, aici Iranul avea în jur de 2700 de centrifuge pentru îmbogățirea uraniului, echipamente foarte sensibile, scumpe și greu de procurat. Fizicienii spun însă că Iranul poate reconstrui ce a pierdut în bombardamentele americane. Are oameni pregătiți pentru așa ceva, însă va avea nevoie de timp și de foarte mulți bani.
Cum și-a schimbat Trump poziția față de Iran la presiunea Israelului
În atacul de pe 22 iunie, SUA au lovit siturile nucleare de la Fordow, Natanz și Isfahan. La operațiune au participat 125 de avione, inclusiv bombardiere strategice B-2, dar și un submarin nuclear care a lansat mai multe rachete de croaziera Tomahawk.

