Bombardierele B2, cea mai puternică armă din arsenalul SUA, au fost folosite în premieră în atacul din Iran
SUA au mobilizat șase bombardiere B2 Spirit în atacurile asupra instalațiilor nucleare iraniene. Cu ajutorul acestor bombardiere au fost lansate 14 bombe numite neoficial distrugătoare de buncăre, spun surse citate de presa internaţională. Este prima dată când este folosit acest tip de bombă, considerată cea mai puternică din arsenalul american. A fost proiectată special pentru a distruge buncăre adânc îngropate și instalații nucleare fortificate.
22 June 2025, 15:14 (actualizat 22 June 2025, 20:00)