Bombardierele B2, cea mai puternică armă din arsenalul SUA, au fost folosite în premieră în atacul din Iran

SUA au mobilizat șase bombardiere B2 Spirit în atacurile asupra instalațiilor nucleare iraniene. Cu ajutorul acestor bombardiere au fost lansate 14 bombe numite neoficial distrugătoare de buncăre, spun surse citate de presa internaţională. Este prima dată când este folosit acest tip de bombă, considerată cea mai puternică din arsenalul american. A fost proiectată special pentru a distruge buncăre adânc îngropate și instalații nucleare fortificate.

Bombardiere strategice americane, în Europa. Vor participa la misiuni de antrenament din spațiul NATO

Statele Unite au trimis 4 bombardiere strategice, la o bază din Marea Britanie. Oficialii americani susțin că avioanele participă la antrenamente cu aliații europeni și arată hotărârea SUA de a contribui la protejarea Europei. Durata misiunii este însă necunoscută. Forțele Aeriene Americane au transmis că bombardierele strategice vor rămâne în Marea Britanie, atât timp cât o va cere misiunea.

Bombardiere strategice americane, în Marea Britanie. Avioanele participă la antrenamente cu aliați din NATO

Statele Unite au trimis în Europa bombardiere strategice. Aparatele, care pot transporta bombe nucleare, au aterizat într-o bază din Marea Britanie. Oficial, americanii susțin că avioanele vor participa la antrenamente cu diverși aliați din NATO, în timp ce presa locală susține că vor avea o misiune secretă. Este unul dintre cele mai scumpe și performante bombardiere strategice invizibile pe radar.

Ultima Oră

Cele mai citite