Primarul Capitalei, la TVR Info: Fac un apel pentru bucureșteni să iasă din casă doar dacă este neapărat nevoie și să folosească cât mai puțin sau deloc mașina personală
Primarul Capitalei, Ciprin Ciucu, a transmis cetățenilor, la TVR Info, să iasă din casă doar dacă este neapărat nevoie și să folosească cât mai puțin sau deloc mașina personală, ca urmare a codului roşu de ninsori abundente și viscol care a afectat Bucureștiul miercuri dimineață.
”Am chemat reprezentanți de la toate sectoarele pentru a comunica direct. O atenție specială o avem pe STB, pentru că i-am rugat pe oameni să nu folosească foarte mult, dacă pot, automobilul personal. Am avut probleme, pentru că în multe troleibuze pe prima bandă nu au putut circula și nu au ajuns ca să se alimenteze. Am identificat aceste cazuri fiecare în parte și am trimis echipei. Am sesizat în special spitalele, astfel încât ambulanțele să poată ajunge cu ușurință. Aș vrea să fac un apel pentru bucureșteni să iasă din casă doar dacă este neapărat nevoie astăzi și să folosească cât mai puțin sau deloc auto individual, astfel având mai mult spațiu pentru serviciile de deszăpezire care sunt ale sectoarelor. Primăria municipiului București nu are serviciu de deszăpezire, pentru că sunt în competența exclusivă a sectoarelor. Prioritizăm intervențiile în funcție de importanța și de urgența pe care o reprezintă fiecare situație în parte”, a declarat primarul Capitalei.
Ciprian Ciucu a precizat că la nivelul sectoarelor au fost aduși mai mulți oameni la muncă pentru a se mobiliza în contextul alertelor meteo.
“Întotdeauna când se primesc avertizări, sectoarele se mobilizează. Evident, sunt diferite capacități între sectoare. În acest moment se intervine cu 13-15 utilaje în București, cu 1730 de operatori și cu 32 de coordonatori de echipe în teren. Cu siguranță au venit mai mulți oameni la muncă, dar a nins foarte mult.”
Întrebat dacă situația din Capitală în urma zăpezii consistente căzute se va rezolva până joi, primarul Ciprian Ciucu a declarat că depinde de capacitatea fiecărui operator de salubrizare din fiecare sector în parte.
“Ce facem noi în acest moment este să monitorizăm, să imobilizăm și să depășim această situație”.
Ciprian Ciucu a menționat că toate sectoarele Capitalei au contracte cu firme de deszăpezire.
“Deciziile trebuie să fie luate pe evidențe și pe date. Să investești și să îți dublezi capacitățile de operare după care să urmeze două, trei, cinci ierni blânde cum au fost, nu știu dacă această investiție s-ar justifica. Ceea ce e important e să ne mobilizăm cu ceea ce avem acum, să vedem care e situația și cum poate fi depășită. La noi este și o mică isterie la nivel general. Sunt orașe mari în care nu se intervine până în momentul în care se oprește ninsoarea. Acolo nimeni nu se panichează ca a nins o jumătate de metru sau mai mult. Oamenii știu ce au de făcut. Companiile de salubrizare ies pe stradă în liniște își fac treaba. Noi avem această pretenție, poate e bine să fie așa, ca imediat după ce a nins totul să fie la negru. Lumea este mobilizată în acest moment”.

