Prefectul Capitalei sfătuiește bucureștenii să evite deplasările, pe fondul ninsorilor abundente: Echipajele sunt în teren. Toate instituțiile sunt mobilizate
Prefectul Capitalei invită bucureștenii la calm și îi sfătuiește să evite deplasările, în contextul ninsorilor abundente și codului de vreme rea, iar dacă trebuie să o facă să aleagă să circule cu mijloacele de transport în comun.
Andrei Nistor, prefectul Capitalei: Nu este motiv să ne panicăm. Toate lucrurile funcționează mai greu. Echipajele sunt în teren, încearcă să deszăpezească cât mai repede, au fost toată noaptea în teren. Toate instituțiile sunt mobilizate. Până trece acest cod roșu, trebuie să fim mult mai precauți, preferabil să lăsăm mașinile acasă și să luăm transportul în comun. Știu că durează mult mai mult, înțeleg acest aspect. (…) Există probleme și în stațiile de STB, pentru că toată zăpada de pe stradă este dată în lateral și se blochează și stațiile STB, însă operatorii știu ce au de făcut, trimit oameni și sperăm să se elibereze cât mai repede.
Până la ora 9:00, Capitala se află sub avertizare Cod Roşu de ninsori abundente și viscol, iar stratul de zăpadă va depăşi o jumătate de metru. Traficul e aproape blocat, deşi utilajele de deszăpezire lucrează non-stop. În Capitală se circulă cu mare dificultate şi mulţi şoferi au tras maşinile pe dreapta și au plecat pe jos spre serviciu. Străzi pline, trotuare acoperite de zăpadă, tramavaie blocate, drumururi județene închise, cam așa arată tabloul meteo după câteva ore de ninsoare, în zonele vizate de codul de vreme rea.

