Măsuri în București. Bujduveanu: Preferăm să exagerăm, decât să ne trezim cu o calamitate. Lacul Morii, zonă inundabilă

Primarul interimar al Capitalei, Stelian Bujduveanu, a declarat că sunt mai multe categorii de zone care sunt predispuse inundațiilor în București, în contextul avertizărilor meteorologice. De asemenea, toate structurile din subordinea municipalității sunt în alertă și sunt pregătite să intervină acolo unde este cazul. 

Mesaje Ro-Alert pentru locuitorii Capitalei, pe fondul codului roșu. Autoritățile, în alertă. Sfaturi pentru cetățeni

Și în Capitală este cod roșu, iar autoritățile sunt în stare de alertă. Școlile vor fi închise mâine în București și Ilfov. Dar fiecare instituție va decide dacă face sau nu cursuri online. Primăria a pus la dispoziție o linie telverde pentru semnalarea problemelor, iar bucureștenii sunt avertizați să evite deplasările, întrucât autoritățile se așteaptă și la inundații. În urmă cu puțin timp a fost emis și un mesaj Ro-Alert.

Temperaturi de aproape 50 de grade în Capitală. ANM: După căldura extremă, vin ploile și vijeliile

Bucureștiul a trecut sâmbătă prin zodia caniculei. În centrul orașului, la ora prânzului, temperatura s-a apropiat de 50 de grade la nivelul asfaltului. Străzile au fost aproape pustii, iar cei care au fost totuși nevoiți să iasă din casă și-au luat măsurile de precauție. Pentru zilele următoare, meteorologii anunță schimbări semnificative. Așa cum ne-am obișnuit deja, după atâtea zile de căldură excesivă, vin furtuni. Săptămâna viitoare, temperatura nu va mai trece de 30 de grade.

Ultima Oră

Cele mai citite