România a intrat din nou sub o cupolă de aer polar: minus 20 de grade în nordul Moldovei, ger și ninsoare viscolită

România a intrat din nou sub o cupolă de aer polar. Astfel, vom avea parte de ger până la mijlocul săptămânii viitoare. În nordul Moldovei, temperaturile minime vor coborî spre minus 20 de grade în timpul nopților, iar peste zi vor fi între minus 8 și minus 16 grade, avertizează meteorologii. Dar vremea se răcește accentuat în toată țara. Vor fi nopți și dimineți geroase, vânt, polei, ghețuș și ninsori viscolite.

Cod galben de viscol pentru zona de munte a județului Cluj. Stațiune din Vâlcea, izolată după ninsoare. Turiști întorși din drum de salvamontiști

Meteorologii au emis sâmbătă o avertizare cod galben de viscol, care a fost valabilă în zona de munte a județului Cluj până la ora 20.00. A fost viscol și în judeţul Vâlcea, la peste 1.600 de metri altitudine. Zeci de turişti care intenționau să ajungă în staţiunea Vârful lui Roman au fost întorşi din drum de salvamontişti pentru că drumul de acces este plin de zăpadă.

Ultima Oră

Cele mai citite