Negocieri pe ultima sută de metri pentru salvarea Guvernului Bolojan

4 May 2026, 10:55 (actualizat 4 May 2026, 17:28)

Se negociază intens, la bucată, cu fiecare parlamentar din opoziție, pentru ca, marți când are loc votul în Parlament, moțiunea de cenzură să nu treacă. Este o bătălie pe ultima sută de metri.

Primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, unul dintre liderii importanți ai PNL, spunea aseară că „încă se joacă”. Asta pentru că Ilie Bolojan încearcă, înaintea votului, să atragă de partea sa cât mai mulți parlamentari care să respingă moțiunea de cenzură.

Discuțiile se poartă inclusiv în rândul opoziției, chiar și în AUR, formațiune care a decis să depună și să voteze moțiunea. De asemenea, sunt vizați parlamentari de la SOS România și parlamentari neafiliați.

Unii dintre aceștia urmează să își anunțe astăzi opțiunea de vot. Chiar dacă unii au semnat moțiunea de cenzură, nu este sigur că o vor și vota.

PNL ar mai avea nevoie de 22 de voturi pentru a-l menține pe Ilie Bolojan la Palatul Victoria, adică pentru ca moțiunea de cenzură să nu fie adoptată.

Cel mai probabil, liberalii și cei de la USR vor fi prezenți mâine în ședința de plen reunit, dar nu vor vota. Vor rămâne în bănci. Aceasta este strategia luată în calcul de PNL și USR.

În ceea ce îi privește pe liderii UDMR, aceștia au spus clar, inclusiv public, că nu vor vota moțiunea de cenzură. Nu doresc să răstoarne Guvernul din care fac parte, dar nici nu vor să facă parte, mai departe, dintr-un guvern minoritar susținut de AUR în Parlament.

Deocamdată, la moțiunea de cenzură, parlamentarii UDMR se vor abține: vor sta în sală, dar nu vor vota. Ulterior, vor aștepta să vadă dacă se poate reface majoritatea formată din PNL, USR și UDMR sau dacă va apărea o altă majoritate în Parlament. Abia apoi vor decide dacă o vor susține sau nu.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite