Dominic Fritz: Am exprimat susținerea noastră pentru Guvernul condus de Ilie Bolojan. Parlamentarii USR vor fi prezenți în sală, dar nu vor vota la moţiunea de cenzură
Președintele USR, Dominic Fritz, a declarat, luni, că parlamentarii USR vor fi prezenți în sală, dar nu vor vota moțiunea de cenzură îndreptată împotriva Guvernului condus de Ilie Bolojan, care va fi dezbătută și votată marți, de la ora 11:00.
Liderul USR a declarat că grupul parlamentarilor USR a discutat într-o ședință abordarea pe care o vor avea la votul moțiunii de cenzură îndreptate împotriva Guvernului condus de Ilie Bolojan.
”Grupul parlamentarilor USR a avut o ședință în care a discutat abordarea pentru ziua de mâine. Pentru o parte din această ședință a venit și premierul Ilie Bolojan, a mulțumit miniștrilor USR pentru munca lor și noi, la rândul nostru, am exprimat foarte clar susținerea noastră pentru Guvernul condus de el. Pentru ziua de mâine, parlamentarii USR vor fi prezenți în sală, dar nu vor vota la această moțiune. Atunci când vor fi chemați, vor spune: Prezent nu votez! Am înțeles că o abordare similară o vor avea și colegii de la PNL şi UDMR”, a afirmat Fritz într-o conferință de presă.
Liderul USR a afirmat că sunt mai mulți parlamentari care au semnat moțiunea, dar care au realizat că ”este o capcană întinsă de către PSD și AUR”.
“Oricine crede că zarurile au fost aruncate, că jocul a fost făcut deja, nu este așa. Știm foarte bine ca sunt mai mulți parlamentari care au semnat moțiunea, care își dau seama că este o capcană întinsă de către PSD și AUR poporului român, care își dau seama că deja românii plătesc prin rate la credite, leul s-a depreciat brusc, enorm în ultimele zile. De aceea, eu cred că este foarte posibil ca mâine să vedem o surpriză și să vedem că această moțiune va pica”, a declarat Dominic Fritz.
Președintele USR a făcut apel la responsabilitate către toți parlamentarii. El a afirmat că moțiunea nu este împotriva unui premier, ci problema PSD-AUR cu reformele Guvernului.
“Aritmetica în Parlament arată că PSD și AUR împreună nu au voturi suficiente pentru a trece această moțiune. Reiterez că noi suntem foarte conștienți că această moțiune nu este o moțiune împotriva unui premier. Nu este un conflict despre persoana lui Ilie Bolojan, ci problema PSD și AUR că am început să facem reforme reale, am început să ne atingem de privilegiile lor, am început să tăiem din cheltuielile statului, am început să tăiem accesul la resursele statului pentru rețelele lor de privilegiați. Asta doare, de aceea vor să vadă acest Guvern plecat”, a subliniat liderul USR.
Dominic Fritz a reiterat că USR nu se va putea întoarce la masa negocierilor cu PSD, dacă votează alături de AUR moțiunea.
“Nu din orgoliu, ci pentru că trebuie să rămânem consecvenți cu direcția reformistă și cu direcția proeuropeană a acestui Guvern. Asta e ce ne-am asumat, iar PSD dacă votează mâine această moțiune, atunci ne transmite foarte clar că nu mai vor să mergem pe o direcție proeuropeană și cu atât mai puțin pe o direcție reformistă”.
Moțiunea de cenzură intitulată “STOP ‘Planului Bolojan’ de distrugere a economiei, de sărăcire a populației și de vânzare frauduloasă a averii statului”, depusă de grupurile parlamentare ale PSD, AUR și PACE – Întâi România, a fost prezentată săptămâna trecută în plenul reunit al Parlamentului.
Marți, de la ora 11:00, moțiunea va fi dezbătută și votată. Votul va fi secret, cu bile.
Moțiunea a fost semnată de 253 de parlamentari.
Grupurile parlamentare ale PSD, AUR și PACE – Întâi România solicită în moțiunea de cenzură depusă la Parlament demiterea Guvernului și îl acuză pe prim-ministrul Ilie Bolojan că a ajuns într-un punct în care confundă deliberat reforma cu vânzarea și strategia cu improvizația.

