Petrișor Peiu respinge ideea unui guvern minoritar: ”Mingea este în terenul președintelui Nicușor Dan”

4 May 2026, 12:36 (actualizat 4 May 2026, 13:03)

Petrișor Peiu, prim-vicepreședinte AUR, spune că „mingea este în terenul președintelui Nicușor Dan”, în contextul discuțiilor despre scenariile politice de după votul de marți asupra moțiunii de cenzură.

Potrivit acestuia, AUR va avea o poziționare „principială” și ar putea susține orice guvern care îndeplinește o serie de condiții politice și economice.

„O să vedem ce se va întâmpla, dar eu cred că, deocamdată, mingea este în terenul președintelui Nicușor Dan. Din punctul nostru de vedere, vom avea o poziționare principială. Putem să susținem orice guvern care îndeplinește câteva puncte importante, plecând de la cele politice și terminând cu niște obiective economice. O să vedeți ce abordare avem pe parcursul zilelor următoare”, a declarat Petrișor Peiu.

Liderul AUR a respins ideea unui guvern minoritar și a susținut că un executiv care nu are suficiente voturi nu poate fi învestit.

„Nu există noțiunea de guvern minoritar. Un guvern minoritar nu are suficiente voturi să fie învestit. Asta este o invenție”, a spus Peiu.

Prim-vicepreședintele AUR a mai precizat că formațiunea nu știe încă dacă va fi chemată la consultări de președintele Nicușor Dan.

„Nici nu știm dacă ne cheamă președintele Nicușor Dan la consultări. Domnul Simion a avansat deja vreo trei puncte, din câte țin eu minte. Vom lucra la o listă de chestiuni principiale pe care să le punem în fața tuturor actorilor politici”, a adăugat Petrișor Peiu.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite