Premierul groenlandez: Nu vrem să fim americani! Viitorul Groenlandei trebuie decis în Groenlanda!

Nuuk, Groenlanda/Foto: Profimedia Images
21 January 2025, 19:05

‘Suntem groenlandezi, nu vrem să fim americani’, a declarat marți prim-ministrul Groenlandei, Mute Egede, la o zi după învestirea președintelui american Donald Trump, care dorește ca SUA să preia controlul imensului teritoriu autonom danez și, recent, a declanșat îngrijorare refuzând să excludă o intervenție militară, transmite AFP.

Viitorul Groenlandei trebuie decis în Groenlanda‘, a afirmat premierul Mute Egede într-o conferință de presă, în care a recunoscut că situația este ‘dificilă’.

Nu putem avea o ordine mondială în care statele, dacă sunt suficient de mari (…) se pot servi după bunul plac‘, a declarat și ministrul de externe danez Lars Lokke Rasmussen în fața jurnaliștilor, la o zi după preluarea mandatului de către Trump.

Acesta nu a menționat teritoriul danez în discursul său de luni, dar mai târziu a estimat în fața presei că Danemarca va sfârși prin a ceda în această privință.

Deși Lokke Rasmussen s-a declarat ‘satisfăcut’ că Trump nu a menționat Groenlanda ca o prioritate în discursul de învestire, el a adăugat că ‘retorica’ rămâne aceeași.

‘Aceasta nu mă face să spun că nu mai există criză, pentru că el a spus alte lucruri despre expansiunea teritoriului american’, a remarcat ministrul danez.

La rându său, Mute Egede a amintit că nu este împotriva unei întăriri a legăturilor cu Washingtonul, dar că insula nu este de vânzare.

De 80 de ani, cooperăm cu SUA în materie de securitate. Ei au deja o bază militară aici‘, a menționat premierul Groenlandei.

Ne vom face în mod clar cunoscută poziția acolo unde trebuie și prin intermediul reprezentantului nostru. Lucrăm pentru a organiza o reuniune unde vom putea să explicăm poziția Groenlandei‘, a adăugat el.

Luni, premierul Mette Frederiksen a scris pe Instagram că Europa trebuie să ‘navigheze într-o nouă realitate’. Ea a reamintit dreptul la autodeterminare al groenlandezilor și a subliniat de asemenea necesitatea ca Danemarca să păstreze alianța cu SUA, descrisă ca fiind cea mai importantă a țării după Al Doilea Război Mondial.

Liderii partidelor daneze au fost convocați din nou marți de șefa guvernului pentru a fi informați despre situație.

Trebuie să recunoaștem că următorii patru ani vor fi dificili‘, a declarat Pia Olsen Dyhr, lidera Stângii verzi, după reuniune. Preluare Agerpres

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite