PNL și PSD, contre pe tema legii pensiilor. Pragul de neimpozitare va fi aplicat și militarilor

10 septembrie 2024, 18:21 (actualizat 10 septembrie 2024, 20:20)

Nouă lege a pensiilor a ajuns motiv de dispute în coaliţia de la guvernare. Liberalii îşi acuză partenerii de guvernare social-democraţi că au lăsat loc la nedreptăţi. Şi vor să facă mai multe modificări care îi vizează pe militari, dar şi pe mineri, siderurgişti și ceferişti. De exemplu, pensiile militare de până la 3.000 de lei ar urma să nu mai fie impozitate. O iniţiativă pentru care şi PSD şi PNL îşi asumă meritul. Iar social-democrații chiar îi acuză pe liberali că ar inventa măsuri la care de fapt s-au opus în Parlament. De pe margine, Opoziția critică cele două partide, dar spune că va vota iniţiativele.

Liberalii au anunțat că, la inițiativa lor, Ministerul Finanțelor a pus în dezbatere publică o ordonanță care prevede că nici pensiile militare sub 3000 de lei nu vor mai fi impozitate de la 1 octombrie.

Și spun că astfel se înlătura o discriminare făcută de PSD și de Marcel Ciolacu. Colegii de guvernare îi contrazic.

Dispută PNL-PSD pe tema pensiilor merge mai departe. Liberalii vin cu amendamente la noua lege, abia intrată în vigoare la 1 septembrie, pentru ca minerii, siderurgiștii și ceferistii să nu piardă bani la pensie. Social democrații le transmit că tocmai PNL este de vină pentru anumite inconveniente, din cauza modului în care au negociat PNRR.

Indiferent de cearta partidelor de la putere, opoziția e de acord cu modificările și anunță că le va vota.

PNL și PSD au început contrele pe tema pensiilor în urmă cu aproximativ două săptămâni, când fiecare dintre cele două partide a susținut că îi aparține inițiativa majorării pragului de neimpozitare de la 2000 la 3 mii de lei.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite